Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’de Hotan Çakılık Demiryolu Hizmete Açıldı

Cinin Uygur Ozerk Bolgeside Hotan Cakilik Demiryolu Hizmete Acildi
Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’de Hotan Çakılık Demiryolu Hizmete Açıldı

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin Hotan-Çakılık (Ruoqiang) Demiryolu hizmete açıldı. Demiryolu dünyanın en büyük ikinci mobil çölü Taklamakan Çölü’nün güney kıyısında bulunur.

Tipik çöl demiryolu Hotan-Çakılık Demiryolu’nun yüzde 65’i kum alanında yer alıyor. Yeni açılan demiryolu batıda Xinjiang’ın Hotan bölgesine ve doğuda Bayangolin Moğol Özerk İli’nin Çakılık ilçesine ulaşıyor. Toplam uzunluğu 825 kilometre ve tasarım hızı saatte 120 kilometredir.

Hotan-Çakılık Demiryolu, mevcut Golmud–Korla Demiryolu, Kaşgar-Hotan Demiryolu ve Güney Xinjiang Demiryolu ile birlikte Taklamakan Çölü’nü çevreler. Böylece, dünyanın çöl çevreleyen 2 bin 712 kilometre uzunluğunda ilk demiryolu hattı oluşturuldu.

Xinjiang’da bir seferde döşenen en uzun kesintisiz hat olarak Hotan-Çakılık Demiryolu, “bin millik bir hat” olarak adlandırılır. Bütün hat boyunca kaynaksız çelik raylar kullanıldı. Kaynaksız ray, çok sayıda ray eklemini herhangi bir darbe kuvveti olmadan kullanıp daha konforlu seyahat sağlar. Ayrıca hattın bakım maliyetlerinde yüzde 30 ile 75 tasarruf edilir.

Hotan-Çakılık Demiryolu, aynı zamanda köprü iskele mühendisliğinin prefabrik montaj teknolojisini benimser. Bu teknoloji, Çin’de demiryolu yapımında ilk kez kullanıldı. Bu teknoloji ayrıca, çöl alanında yerde dökme beton yapımında meydana gelebilecek yüzey çatlaması ve zor bakım problemlerini çözer.

Son üç yılda inşaatçılar Hotan-Çakılık Demiryolu boyunca yaklaşık 50 milyon metrekarelik alana ızgara şeklinde çimler ekti ve yaklaşık 13 milyon çalı ve ağaç dikti. Demiryolu inşaatı ile rüzgar ve kum kontrolü projesi eş zamanlı olarak yürütüldü.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar