Köpek Yatakları ve Köpek Elbiseleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

kopek yataklari
kopek yataklari

Sevimli dostlarımız genelde geceleri bizimle uyumayı ve aynı yatağı paylaşmayı severler ama günde 12 ila 14 saat uyuyan köpeklerimizin kendine ait bir yatağı tercih ederler. Köpeklerimiz kendilerine ait bir yatağa sahip olduklarında daha rahat ve güvende hissettiklerinden evde muhakkak kendi yatağının olması gerekiyor. İnsanlar gibi yalnız kalmaya da ihtiyaçları olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu yazımızda köpek yatakları ve köpek elbiseleri hakkında bilmeniz gerekenleri özetledik…

Bir köpek yatağı edinmeden ya da evde yapmadan önce bazı kriterleri göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Köpek yatağının olması koltuklarda ve zeminlerde daha az vakit geçireceği anlamına geldiğinden buralarda birikecek kıl ve kirde azalmış oluyor.

Köpek Yatağının Boyutu Ne Olmalı?

Köpeğimizin büyüklüğüne göre bir yatak seçimi yapmalıyız. Köpeğimizin boyutunu anlayabilmek için burun ucundan kuyruğuna kadar ölçerek bir fikir edinebiliriz. Bu ölçüm işlemini uyurken ve ayaktayken de yapmalıyız. Köpeğimizin ölçülerine göre 4 farklı boyutta satılan yataklardan birini alabilir ya da evde kendimiz bu ölçülere göre köpek yatağı tasarlayabiliriz. Yatak seçiminde köpeğimiz hala büyüme aşamasındaysa daha fazla büyüyeceğini de göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Eğer köpeğimiz henüz yavruysa ve büyük bir yatak aldıysanız güvende hissedebilmesi için boş alanları battaniye ile doldurarak destekleyebilirsiniz.

Köpek Yatağın Malzemesi Nasıl Seçilir?

Köpek yatakları koku ve alerjik etkilere karşı korumalı olan maddelerden üretilmektedir. Su geçirmeyen yataklar idrar kaçıran köpekler için idealdir. Önceden alınan yatağın böyle bir özelliği olmasa bile ihtiyaç durumunda su geçirmeyen kılıf ya da kumaşlar serilerek de su geçirmez bir köpek yatağı haline getirilebilir. Aynı şekilde yatağın malzemesinde alerji önleyici bir materyal kullanılmamışsa bu özelliği taşıyan bir örtü ile sorun giderilebilir.

Burada önemli olan bir başka kriter de evimizin yani yaşam alanımızın boyutudur. Köpeğimizin yatağını çok sıkışık bir yere koymamamız gerektiğinden odada kaplayacağı alanı da doğru hesaplamamız gerekmektedir. Daha detaylı malzeme bilgisi için Juen Pet Market sitesini ziyaret ediniz!

Köpek Yatağın Şekli Ne Olmalı?

Çok farklı yapılarda köpek yatakları bulunmaktadır. Yuvarlak ve dikdörtgen biçimindeki yataklar köpeğimizin alıştığı uyuma düzenine göre alınmalıdır. Köpeğimiz genelde karnından yuvarlanarak uyuyorsa yuvarlak köpek yatakları ideal olacaktır ama köpeğimiz sırt üstü uyumayı seviyorsa dikdörtgen yatakları daha rahat kullanabilir. Köpeğimizin yaşından dolayı kıvrılarak uyuması rahatsız geliyorsa bu durumlarda da dikdörtgen yataklar kullanılabilir.

Köpeğimizin uzun tüyleri varsa, soğutma pedleri olan yataklar yaz aylarında rahat edebilmeleri için tercih edilebilir. Aynı şekilde çok sıcak iklimli bir yerde de yaşıyorsak soğutma pedi olan köpek yataklarını tercih edebiliriz. Eklem ağrıları olan bir köpeğimiz varsa ortopedik yataklar ağrılarının azalmasına yardımcı olabilir. Bu yataklar hafızalı bir malzemeden yapıldı ise zamanla köpeğinizin yatma şekline göre şekil alarak daha rahat bir uyku çekmelerini sağlayacaktır. Yavru köpeklerin uyurken güvende hissetmesi çok önemlidir. Bu yüzden yavru köpekler için yanları doldurulmuş, donat şeklinde olan yatakları tercih edebilirsiniz.

Yastık: Köpeklerimiz uyuma pozisyonundayken kafalarını bir yerlere dayama ya da bir şeylere sarılma ihtiyaçları olduğunu fark etmişsinizdir. Bu ihtiyaçları için yuvanın içine silindir şeklinde, kafalarını dayayabilecekleri ya da sarılabilecekleri yumuşak bir yastık koyabilirsiniz. Bu ürünlerin temizliği de kolay olduğundan uzun yıllar kullanılabilirler.

Kulübe Tarzı Yataklar Kullanışlı mı?

Daha çok bahçeli olan evlerdeki köpeklerde kulübede uyuma alışkanlığı fazla olur. Kış aylarında bütün zamanını evde geçiren köpeklerimiz için kulübe tarzı bir yatak satın alabilir ya da yapabilirsiniz. Bu tür yataklara çadır yatak adı da verilmektedir. Köpeğimiz uyurken, sıcak ve kapalı bir yerde olmaktan hoşlanıyorsa bu yatak türlerini çok severler. Bahçeli evlerde köpek yatağını yazın bahçeye de taşıyabilirsiniz.

Köpek Yatağı Nasıl Olmalı

Köpeğimiz özgürlüğüne düşkünse bu yatakları pek fazla kullanmayabilir. Bu durumda uyumayı sevdiği yerleri birkaç gün gözlemleyerek bu kısımlara köpeğimiz için özel bir alan yaratabiliriz. Uyumayı sevdiği bir köşe ya da paspas varsa o alana daha yumuşak ve şekil alabilir bir minder koyabilirsiniz. Minderler taşınabilirliği ve temizliği açısından köpek yataklarından daha avantajlı olabilirler. Köpeğimiz eğer evde bulunan boş bir sepetin içinde uyumayı seviyorsa bu minderi o sepetin altına koyarak daha konforlu bir uyku uyumasını sağlayabilirsiniz.

Minder yerine Yastık Kullanmak

Minder yerine büyük bir yastık da kullanabilirsiniz. Büyük köpekler uyurken esneyerek uzayabilirler. Bu durumlar için ideal olan yastık tipi dikdörtgen olanlardır. Köpeğinizin evin eşyalarını kemirme eğilimi var ise yatak olarak kullanacağınız minder ya da yastıkları kalın kumaşlardan seçebilirsiniz.

Köpek Beden Ölçüsü Nasıl Alınır?

Yavru köpek giysisi ya da yetişkin köpek giysisi almaya karar verdiğiniz noktada, ihtiyaçlarınızı da belirlediğinizde yapmanız gereken en önemli şey dostunuzun beden ölçülerini doğru bir şekilde almaktır. Vücut ölçüleri alırken birkaç ayrıntıya dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle cinslerine değil boyutlarına odaklanmalısınız. Örneğin küçük ırk köpekler için genel olarak en küçük beden kıyafetler önerilse de köpekler arasında boyutsal farklılıklar olabilir. Yalnızca ırksal standartlar doğrultusunda tercih yapmak alınan ürünün konfor sağlayamamasına yol açabilir. Bu nedenle dostunuzun ölçülerini alırken düz durduğundan ve tüm ölçümleri tamamladığınızdan emin olmanız gerekir.

Köpeklerde Boyun Ölçüsü Nasıl Alınır?

Köpeğiniz düz bir şekilde dururken boyun ölçüsünü rahat bir şekilde alabilirsiniz. Boyun ölçüsü alımı tasma seçiminde de yakası bulunan köpek elbiseleri tercih edileceğinde de önemli bir değişken olarak ön plana çıkar. Köpeğinizin boyun ölçüsünü aldıktan sonra tercih edeceğiniz kıyafetin ya da tasmanın boyun ölçüsünün 1-2 cm daha geniş olmasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde köpeğinizin kıyafet giydiğinde boynunun rahat etmesini sağlayabilirsiniz.

Köpeklerde Pati Ölçüsü Nedir?

Köpek yürüyüş botu, köpek patiği veya köpek çorabı gibi köpek kıyafetleri tercih edilecekse pati ölçüsünün de mümkün olduğunca doğru alınması gerekir. Bu ürünler pati yaralanmalarını engelleyen, patileri temiz tutan, patilerin ıslanmasını önleyerek hasta olmalarını engelleyen ve aynı zamanda patileri aşırı sıcak zeminlerden koruyan ürünler olduğu için dostlarımızın mümkün olduğunca konforlu olmaları gerekir. Köpek pati ölçüsü alırken, köpeğiniz ayaktayken patisini bir kağıdın üzerine yerleştirin ve yürüyüşü sırasında patisinin ne kadar genişlediğini belirlemek için patiye hafif bir baskı uygulayın. Daha sonra kağıt üzerinde pati sınırlarını işaretleyerek ölçümü tamamlayın.

Köpeklerde Göğüs Ölçüsü Nasıl Alınır?

Köpeğinizin göğüs ölçüsünü de dikkatli bir şekilde almalısınız. Göğüs ölçüsü alırken köpeğiniz ayakta ve düz şekilde duruyor olmalıdır. Ön ayaklarının başladığı bölgeden sırtına kadar olan bölgenin ölçüsü size göğüs ölçüsünü verecektir. Bu ölçüyü dışbükey kısmın en hacimli olduğu yerden almanız gerekir. Elde ettiğiniz ölçüye yine 1-2 cm ekleyerek sevimli dostunuzun konforlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Köpeklerde Sırt Ölçüsü Nasıl Alınır?

Son olarak dostunuzun sırt ölçüsünü de almalısınız. Boyun kısmından kuyruk başlangıcına kadar olan kısmı ölçmeniz yeterli olacaktır. Bu ölçü vücudu tam olarak kaplaması gereken yağmurluk ve palto gibi ürünler için dikkatle alınmalıdır. Ancak tüm köpek elbiseleri için bu durum söz konusu değildir. Örneğin tişört ya da kazak gibi ürünlerde sırt ölçüsüne tam anlamıyla uyulması gerekmez.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar