Başarılı Bir Saç Ekiminin 5 Basamağı

Basarili Bir Sac Ekiminin Basamagi
Basarili Bir Sac Ekiminin Basamagi

Saç ekiminde başarı oranları arttıkça daha popüler hale geliyor. Bununla birlikte, riskler ve zorluklar göz önüne alındığında insanlar operasyonlarının sonucunun başarılı olmasını ve doğal bir saç görünüme kavuşmayı istiyorlar. Saç ekiminde bir sürü teknik ve aşama olsa da başarılı olması için birkaç özelliğe sahip olması gerekmektedir.

Başarılı Bir Saç Ekiminin Adımları Nelerdir?

Saç ekimi birçok aşaması olan dikkatli olunması gereken bir operasyondur. Başarılı bir saç ekimi sizi daha iyi gösterebilecekken, başarısız bir saç ekimi ise tam tersi bir etki yaratabilir. Bunun için öncelikle iyi bir saç ekim merkezi seçilmesi çok önemlidir. Operasyonu yöneten doktor da kritik bir öneme sahiptir. Tıbbi geçmişinin yanı sıra deneyim ve bilgi birikiminin de başarılı bir saç ekimi için önemi büyüktür. Bunun yanında ameliyat ekibinin tecrübeli olması, kliniğin destek ekibinin de tüm süreçte kafanızdaki soru işaretlerini giderebilmesi gerekir.

İstanbul Vita Saç Ekim Merkezi Kimdir?

İstanbulVita 15 yıldır uzman kadrosu ve deneyimli çalışanları ile özellikle İstanbul Anadolu yakasında, saç ekimi ve estetik alanlarında üst düzey hizmet sunmayı amaçlayan popüler ve modern bir saç ekim merkezidir.

Özellikle Avrupa bölgesinden (Fransa, Romanya, Almanya ve İtalya) gelen kişilere üst düzey hizmet vermeyi amaçlayan istanbulvita, kişiye özel tedavi planı ve modern teknikleri kullanarak memnuniyet garantili operasyonlar gerçekleştirmektedir.

İstanbul Vita saç ekim merkezi 15 yıllık tecrübesi ile 2021 yılında en iyi saç ekim merkezi seçilmiş, Genel direktörümüz Hasan Başol tarafından bu ödül alınmıştır. Bu ödülle markamız, saç ekimi alanında başarısını da kanıtlamış ve müşterilerinin takdirini toplamıştır.

Yilin en iyi saç ekimi ödül

Saç ekimi için doğru kliniği seçtikten sonra, başarılı bir operasyon geçirebilmeniz için izlenmesi gereken 5 adım vardır. Bu adımlar şunlardır:

 1. Operasyon Öncesi Teşhis

Saç ekimi operasyonu saçlarınızı geri kazanmanız için mükemmel bir seçenektir. Ancak, saç dökülmesi yaşayan herkes için doğru bir seçim olmayabilir. Burada önemli olan saç dökülmesinin ana nedeninin bulunması ve buna yönelik hastayı doğru bilgilendirmektir. Ek olarak birçok hasta İstanbul saç ekimi yaptırmak için uzun mesafeler kat eder. Operasyon öncesi doğru teşhis ekstra para ve zaman tasarrufu sağlayabilir.

 • Saç Dökülmesinin Nedeninin Teşhisi

Saç dökülmesinin birçok nedeni mevcuttur. Genetik yatkınlık, stres, hormonal sorunlar, otoimmün hastalıklar, yanlış beslenme ve demir eksikliği bu durumun nedenleri olabilir. Saç dökülmesinin nedeninin doğru teşhis edilmesi ve saç ekimi yapılmadan önce bu durumun kontrol altına alınması çok önemlidir.

 • Kan Testi

Saç dökülmesinin durumunun teşhisi için operasyon öncesi kapsamlı bir kan testi yapılması gerekir. Kan testinin sonucuna göre uygulanacak tedavinin seçilmesi daha mantıklıdır.

 • Donör Bölge Saç Sağlığı

Donör bölgenin (genellikle ense kısmı) saç sağlığının incelenmesi ve ne kadar greft toplanabileceğinin belirlenmesi gerekir.

Sitemizden iletişim formunu doldurarak İstanbul Vita saç ekim merkezi uzman danışmanlarımızdan ücretsiz bilgi alabilir, saçınızın durumunu gösteren fotoğraflarınızı göndererek doktorlarımızdan yorum alabilirsiniz.

 1. Operasyon Planlamasının Yapılması

planlamasi

 • Sınır Çizgisinin Tespiti

Saç çizgisi yerinin doğru belirlenmesi saç ekiminin başarısını arttıran bir etkendir. Yaşınıza ve yüzünüze uygun doğal bir saç çizgisi sizi daha iyi gösterir. Saç çizgisi çok aşağıda ya da çok yukarıda olmamalı ve düz bir saç ekimi çizgisinden kaçınılmalıdır. Düz saç çizgileri yapay bir görüntü oluşturur.

İstanbulvita Genel Direktörümüz Hasan Başol bu konuyla alakalı şöyle diyor;

Saç ekimi operasyonun en önemli kriterlerinden olan ön saç çizgisinin belirlenmesi, kişilerin operasyon sonrası memnuniyetini doğrudan etkilediğinden aslında oldukça önemlidir. Birçok kişi ön saç çizgisinin planlamasını, operasyon öncesi önemsemediğinden, saçlar çıkmaya başladığında aslında memnun olmayıp, ekimin başarılı olmadığından yakınıyorlar. Dolayısıyla doğru bir ön saç çizgisinin belirlenmesi oldukça önemlidir.

 • Greft Sayısının Doğru Belirlenmesi

Doğal bir görüntü için gerekli greft sayısı doğru belirlenmelidir. İdeal yoğunluk size en iyi görüntüyü sağlayacaktır. Bazı hastalar çok yoğun bir saç görüntüsü istese de bazen bu yapay bir görüntüye neden olabilir.

 1. Operasyon Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Greftlerin Alıcı Bölgeye Doğru Dağıtılması

Önce saç ekimi için alıcı bölge hazırlanmalı, toplanan greftler birer, ikişer ve üçer demetler halinde kanallarının içine yerleştirilmelidir. Her bir demet doğal bir görüntü oluşturmak için sayısına göre özel olarak kullanılmalıdır.

 • Cilt Dokusuna Hassas Davranılmalı

Greftlerin toplanması ve kanallara yerleştirilmesi sırasında cilt dokusunda yara izi kalmaması için hassas davranılmalıdır. Doğru tekniğin kullanımı ve ekim yapan doktorun uzmanlığı çok önemlidir.

 1. Kanal Açma ve Greftlerin Yerleştirilme Aşaması
 • Doğru Açıyla Kanal Açılması ve Saç Yönü

Saç ekiminde en önemli aşamalardan biri kanal açılmasıdır. Herkesin saç çizgisi farklı olduğundan saç yönü ve açısı da farklıdır. Doğal bir saç ekimi için doğru açı ve yöne göre kanal açılması gerekir. Her bölgenin açısı değişse de ortalama 40 derecelik bir açı yeterli olacaktır. Doktorunuzun tecrübesi ve ekim yaptığı hasta sayısı kanal açma başarısını etkiler.

İstanbulVita Doktorları

doktorlar

Saç ekimi operasyonları, Dr. Özge Miray Gültekin, Dr. Mustafa Ayhan Balcı ve uzman ekibiyle birlikte gerçekleştirilir.

Dr. Özge Miray Gültekin, 2013 yılında Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirmiş, ardından saç ekimiyle ilgili Dünya’da ve Avrupa’da birçok eğitim ve konferansa katılmıştır. Alanında 6 yıllık tecrübesi ile safir perkütan teknolojisini en iyi kullanan doktorlar arasındadır.

Dr. Mustafa Ayhan Balcı, eğitimini Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bitirdikten sonra Almanya, Fransa, ABD gibi saç ekimi sektörün öncüsü birçok ülkede seminer ve konferanslara katılarak Medikal Turizm alanında kendini geliştirmiştir. Aynı zamanda bu alanda birçok saç ekimi uzmanı yetiştirip saç ekimi alanının Türkiye’de büyümesine yardımcı olmuştur.

 1. Saç Ekimi Sonrası Bakım
 • Yıkama

Ekilen saçların düzgün bir şekilde yıkanması büyük bir önem taşır. İlk yıkama saç ekimi yaptırdığınız yerde işin uzmanı tarafından yapılmalıdır. Greftler yeni ekildiği için yıkama esnasında hassas davranılmalı, sert bir şekilde ovulmamalıdır. Saç ekimi sonrası kullanılacak şampuan ve losyonun saç ekimi yaptırdığınız merkez tarafından temin edilmeli, kullanım şekilleri detaylı bir şekilde anlatılmalıdır.

 • Saç Ekimi Sonrası Takviyeler ve Ekipmanlar

Donör ve alıcı alanların hızlı iyileşmesi, ekilen greftlerin zarar görmemesi için boyun yastığı ve ilaçlar doğru şekilde kullanılmadır.

İstanbulVita, evde profesyonel bakım yapabilmeniz için şampuan, saç bakım losyonu, kafa derisinin yüzeyle ilişkisini en aza indirmek için boyun yastığı ve medikal ilaçlarınızın teminini sağlamaktadır.

 • Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk gün kesinlikle saçlar yıkanmamalı; yorucu, terletici işlerden bir süre uzak durulmalıdır. Terleme saç köklerine zarar vereceğinden istediğiniz sonucu almanız zorlaşacaktır.

Greftlere zarar vereceği için bir süre saç ekimi yapılan alanın üstüne yatmamanız gerekmektedir.

Spor yapan kişiler bu faaliyetleri azaltmalı hatta daha iyi bir sonuç için tamamen bırakmalıdır.

İlk üç gün güneşe çıkmamanız ve kahve, çay, alkol tüketiminden kaçınmanız önerilir.

Başarılı Saç Ekimi Örnekleri

Başarılı saç ekimi örnekleri için İstanbul Vita Instagram sayfamıza bakabilirsiniz.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar