Çocuklarda Sonbahar Alerjisine Karşı Alınabilecek Önlemler

Cocuklarda Sonbahar Alerjisine Karsi Alinabilecek Onlemler
Çocuklarda Sonbahar Alerjisine Karşı Alınabilecek Önlemler

Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Gülbin Bingöl, sonbaharda artış gösteren alerjiye karşı çocuklarda alınması gereken 7 etkili önlemi anlatarak, konuya ilişkin uyarı ve önerilerde bulundu.

Havaların soğumaya başladığı sonbaharla birlikte çocuklarda alerjik hastalıkların artış gösterdiğini söyleyen Prof. Dr. Bingöl, alerjik şikayetlerin üst solunum yolu enfeksiyonları ile karışabilmesi tanı ve tedavinin gecikmesine yol açabildiğini belirtti.

Prof. Dr. Bingöl, genelde rüzgarla birlikte etrafa yayılarak kilometrelerce uzaklara taşınan ve yoğun olarak havada bulunan yabani ot ve nezle otu gibi bazı polenlerin alerjik şikayetleri artırdığını belirterek “Çocuk eğer alerjik bir bünyeye sahipse, çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu polen taneciklerini havayolu ile soluduğunda alerjik şikayetler tetiklenerek burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, öksürük ve gözlerde kızarıklık gibi birçok şikayete yol açıyor.” dedi.

Okuldaki risklere dikkat

Sonbaharda havaların soğuması, okulların açılması ve kapalı mekanlarda geçirilen zamanın artmasıyla üst solunum yolu enfeksiyonlarında da artış olduğunu, enfeksiyonların kolayca bulaş imkanı bulduğunu belirten Prof. Dr. Bingöl, enfeksiyonların da alerjik bulguları tetikleyebildiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Bingöl, “Kapalı ortamlarda virüslerin kolayca bulaşmaları nedeniyle oldukça sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjik bünyesi olan çocuklarda daha ağır seyrediyor. Hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, genizde kaşıntı hissi, gözlerde kızarıklık ve sulanma, özellikle düzelmeyen ve geceleri artan kuru öksürük, göğüste hışıltı ve nefes darlığı gibi şikayetler hem çocuğun yaşam kalitesini düşürüyor hem de okul performansını olumsuz etkiliyor, okulda gün kaybına yol açabiliyor.” ifadesinde bulundu.

Tanı ve tedavide gecikilmemeli

Son yıllarda alerjik hastalıkların giderek yaygınlaştığını, ebeveynlerin çocuklarındaki alerjik belirtiler karşısında en kısa sürede hekime başvurmaları gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Bingöl, hastalığın doğru tanı ve tedavisinin hem çocuğun hastalığını kontrol altına alarak rahatlatmada hem de gereksiz ilaç kullanımını önlemede çok büyük önem taşıdığını söyledi.

Prof. Dr. Bingöl, çocuklarda alerjik öksürüklerin yüzde 80’inin alerjik astım olduğuna işaret ederek, “Alerjide erken tanı ve tedavi, ileride gelişecek kronik astım ile KOAH gibi çok daha tehlikeli hastalıkların, havayollarında oluşabilecek kalıcı hasarın önlenmesinde kritik rol oynuyor.” diye konuştu.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar