‘LockerGoga’ Fidye Yazılımı İçin Şifre Çözücü Yayınlandı

LockerGoga Fidye Yazilimi Icin Sifre Cozucu Yayinlandi
'LockerGoga' Fidye Yazılımı İçin Şifre Çözücü Yayınlandı

Bitdefender sunduğu ücretsiz şifre çözücü ile , zararlı yazılımın sebep olduğu maddi kayıplardan koruyor. 71 ülkede büyük ölçekli pek çok şirketin verilerini şifreleyerek yaklaşık 104 milyon dolar zarara neden olan fidye yazılım ailesi LockerGoga, son dönemin en tehlikeli formları arasında yer alıyor. Bitdefender’in kullanıma sunduğu ve tamamen ücretsiz olan yeni şifre çözücü, geniş kapsamlı mağduriyet yaratan LockerGoga fidye yazılımları karşısında hem kişileri hem de kurumları büyük finansal kayıplardan kurtarıyor.

2019 yılında ortaya çıkan LockerGoga fidye yazılımı ailesi, bugüne kadar 71 ülkedeki pek çok şirketin verilerini şifreleyerek 104 milyon dolardan fazla maddi zarara neden oldu. Öyle ki 2019 yılında hackerlar tarafından düzenlenen siber saldırılarda Norveçli alüminyum devi Norsk Hydro ve Fransız mühendislik firması Altran Technologies büyük finansal kayıplar yaşadı. Global siber güvenlik lideri Bitdefender, LockerGoga fidye yazılımına karşı Europol, Zürih Savcılığı ve Zürih Polisi ile ortaklaşa hareket ederek tamamen ücretsiz bir şifre çözücüyü kullanıma sundu.

Bitdefender LockerGoga Şifre Çözücü ile Verilerinize Tekrar Erişin

Şirketlerin fidye yazılımı saldırılarını alınacak önlemlerle önemli ölçüde engelleyebileceğini belirten Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, “E-postalardaki linklerin ve eklerin güvenli bir şekilde kontrol edilmesi, şüpheli e-posta eklerinin engellenmesi, düzenli yedeklemeler oluşturulması, iki faktörlü kimlik doğrulamanın uygulanması ve BT sistemlerinin güncel tutulması fidye yazılımları için en kritik önlemler arasında.” ifadelerinde bulunuyor. “Fidye yazılımı saldırılarının yüzlerce farklı varyantı olduğu için sadece sunduğumuz bu şifre çözücüye sahip olmak maalesef yeterli değil.” diyen Alev Akkoyunlu, bu yüzden kesinlikle saldırılar gerçekleşmeden gerekli önlemlerin alınması gerektiği uyarısında bulunuyor.

LockerGoga saldırıları, ‘.locked’ uzantılı dosyaların varlığıyla ortaya çıkıyor. Normal yazılımlarla çözülemeyen bu dosyalar için daha etkili şifre çözücüler gerekiyor. Bitdefender’in şifre çözücü aracı, tüm dosya sistemini veya tek bir klasörü tarayarak şifrelenmiş dosyaları buluyor ve şifre çözmeyi otomatik olarak gerçekleştiriyor. Bitdefender şifre çözücü aracı hem tek bir cihazda hem de LockerGoga tarafından şifrelenmiş tüm ağlarda çalışabiliyor.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar