Çeşnigir Kanyonu Ziyaretçilerine Eşsiz Manzara Sunuyor

Cesnigir Kanyonu Ziyaretcilerine Essiz Manzara Sunuyor
Çeşnigir Kanyonu Ziyaretçilerine Eşsiz Manzara Sunuyor

Kırıkkale’nin Keskin ilçesine bağlı Köprü köyde yüzyıllardır tarihe ışık tutan Çeşnigir Köprüsü ve kanyonun eşsiz manzarası ziyaretçilerini cezbediyor. Tarihi Çeşginir Köprüsü, Kızılırmak’ın içerisinden geçtiği Çeşnigir Kanyonu, kanyonu tepeden gören cam teras, kanyon kenarındaki yürüyüş parkuru, kanyon içerisinde tekne turu, yöresel ürünler satış alan ve birçok güzellik bulunmaktadır.

Çeşnigir Köprüsü ve Çeşnigir Kanyonu Kırıkkale ilinin en önemli turistik lokasyonlarından bir tanesidir. Anadolu Selçuklu Devleti döneminde Kızılırmak üzerine inşa edilen ve çeşitli tarihlerde restorasyondan geçen Çeşnigir Köprüsü, yaklaşık 7 asırdır ayakta duruyor. 13’üncü yüzyıla ait bir eser olan Çeşnigir Köprüsü’nün yapımında kesme taş kullanılmış olup uzunluğu 110 metredir. 6 metre genişliğinde olan köprü kanyon girişinde bulunmaktadır. Mimar Sinan tarafından yeniden yapılmış ve sonraları köprünün ayak kısımları su içerisinde kalmıştır.

Kırıkkale/Keskin-Karakeçili ilçeleri sınırında Kızılırmak’ın geçtiği havzada, Büklükale tarihi kazı alanının yakınında ve Kırıkkale merkeze 38 kilometre mesafede yer almaktadır.

Alan 424 dönüm olup; alanda tarihi köprü aydınlatması, cam ve ahşap seyir terası, iskele ve tekne turu, ahşap merdivenler, yürüyüş ve bisiklet yolları, çocuk oyun alanları, macera parkı, gençlik kampı, su platformları, kafeteryalar, yöresel satış üniteleri, mescit, wc, otopark alanları bulunmaktadır. Ankara ve civar illerde yaşayanlar için eğlenceli aktiviteler yapabilme imkanı sunmasının yanı sıra, huzur bulunacak alternatif bir alan özelliğine sahiptir.

Kanyon çevresinde yeme-içme alanları mevcuttur. Ziyaretçilerimiz hem kahvaltı etme hem de yemek yeme amaçlı olarak bu tesislerimizi ziyaret edebilmektedirler.

Seyir teraslarında kanyonun muhteşem görüntüsünü izlemeniz ve kanyon kenarındaki parkurda yürüyüş yapmanız, tekne turu ile kanyonun derinliklerine ilerlemeniz sizlerde eşsiz hisler bırakacaktır.

Kırıkkale Valiliği tarafından turizme kazandırılan tarihi alanda ziyaretçilerin birçoğu seyir teraslarında ve köprüde hatıra fotoğrafı çekilirken, bazıları da tekne turu yaparak günün keyfini çıkartıyor.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar