Çin Halk Cumhuriyeti Eski Cumhurbaşkanı Son Yolculuğuna Uğurlandı

Cin Halk Cumhuriyeti Eski Cumhurbaskani Son Yolculuguna Ugurlandi
Çin Halk Cumhuriyeti Eski Cumhurbaşkanı Son Yolculuğuna Uğurlandı

Çin Halk Cumhuriyeti eski cumhurbaşkanı Jiang Zemin, son yolculuğuna Başkent Pekin’de uğurlandı. Başta Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Başbakan Li Keqiang, Li Zhanshu, Wang Yang, Li Qiang, Zhao Leji, Wang Huning, Han Zheng, Cai Qi, Ding Xuexiang, Li Xi, Wang Qishan ve diğer üst düzey yetkililer olmak üzere, parti ve hükümetten çok sayıda isim, Beijing’in kuzeybatısında yer alan Babaoshan Devrimci Mezarlığı’nda düzenlenen cenaze merasimine katıldı. Eski cumhurbaşkanlarından Hu Jintao da törene iştirak etti.

Jiang Zemin’in hastalığının ağırlaştığı süreçte, başta Xi Jinping olmak üzere, parti ve hükümet liderleri Jiang’ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti. Jiang Zemin için anma töreninin 6 Aralık’ta başkent Beijing’deki Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda yapılacağı bildirildi.

Jiang Zemin, 30 Kasım’da Shanghai kentinde lösemi ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle 96 yaşında vefat etti. Törende Jiang’ın tüm parti, ordu ve Çin halkı tarafından tanınan, yüksek prestije sahip seçkin bir lider olmanın yanı sıra büyük bir Marksist, büyük bir proleter devrimci, devlet adamı, askeri stratejist, diplomat ve Çin’e özgü sosyalizm davasının seçkin bir lideri olduğu belirtildi.

Jiang Zemin ayrıca Çin Komünist Partisi’nin üçüncü nesil merkezi liderlik kadrosunun çekirdeği ve Üç Temsil Teorisi’nin temel kurucusu olarak biliniyor

Günceleme: 05/12/2022 15:13

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar