Mersin Gaziantep Hızlı Tren Hattı 2024 Yılının Sonunda Hizmete Girecek

Mersin Gaziantep Hizli Tren Hatti Yilinin Sonunda Hizmete Girecek
Mersin Gaziantep Hızlı Tren Hattı 2024 Yılının Sonunda Hizmete Girecek

Mersin-Tarsus Otoyol Ayrımı – Mersin OSB Bağlantı Kavşağı açılış törebibde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Mersin’den Gaziantep’e uzanan hızlı tren hattının 2024 yılı sonunda tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi tüm ulaşım modlarıyla birlikte gelişecek Mersin’de tüm ulaşım sektörlerinde çok önemli projeler hayata geçirdiklerini ifade ederek, Mersin’den Gaziantep’e uzanan hızlı tren hattında çalışmaların süratle devam ettiğine dikkati çekti. 312,5 kilometrelik uzunluğa sahip, 2024 yılı sonunda tamamlanması planlanan projeyle, Mersin-Adana ile Gaziantep arasındaki seyahat süresini 2 saat 15 dakikaya düşeceğini vurguladı.

Karaismailoğlu, “Hizmete girdiğinde bölgenin havayolu ulaşımı ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayacak Çukurova Bölgesel Havalimanı’mızın çalışmaları da başarıyla devam ediyor. Altyapı inşaatının tamamını bitirdik. Üst yapı inşaatında da yüzde 73 ilerleme kaydettik. Tüm bölge ülkeleri arasındaki artan deniz ticaret hacmimizi daha da geliştirecek Mersin Uluslararası Limanı’ndaki Mersin Terminali 2’nci Fazı Genişleme Projesi de hızla sürüyor. Liman genişletme projesi ile liman kapasitesi, 2,6 milyon TEU’dan, 3,6 milyon TEU’ya ulaşacak, tamamlanıp işletmeye açılmasıyla birlikte, 500 kişilik ek istihdam imkanı oluşacaktır. Ayrıca Mersin konteyner limanında etüd proje çalışmalarımız devam ediyor. Mersin, genişleyen ve gelişen karayolu ağıyla, büyüyen limanıyla, Bölgesel Çukurova Havalimanı ve yükselen nükleer güç santraliyle, ülkemizin en gözde ulaşım, enerji ve ticaret merkezlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu durum sadece Mersin’de değil, ülkemizin dört bir yanında cereyan ediyor” şeklinde konuştu.

Günceleme: 06/12/2022 14:03

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar