EBRD, Süveyş Kanalı Ekonomik Bölgesini Dijitalleştirmek İçin İkinci Aşamayı Başlatıyor

EBRD Suveys Kanali Ekonomik Bolgesini Dijitallestirmek Icin Ikinci Asamayi Baslatiyor
EBRD, Süveyş Kanalı Ekonomik Bölgesini Dijitalleştirmek İçin İkinci Aşamayı Başlatıyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Süveyş Kanalı Ekonomik Bölgesi’ni (SCZone) dijitalleştirmek için teknik destek programının ikinci aşamasını başlatıyor.

İdari formaliteleri kolaylaştırmayı ve yatırımcı hizmetlerinin yönetimini hızlandırmayı amaçlayan SCZone yetkilisi, Yatırımcı Hizmetleri Departmanı tarafından yönetilen, yatırımcılar için tek durak noktası kurmuştur.

Banka, SCZone’a uluslararası yatırımcılar için çekici olan ve SCZone’u küresel ticaret, endüstriler ve hizmetler için lider bir alan olarak konumlandıracak ve Mısırlılar için istihdam yaratacak verimli, rekabetçi ve çevre dostu bir iş ortamı geliştirmesine yardımcı oluyor.

İkinci aşama, arazi yönetimi, proje onayları, çevre onayları, şirket kaydı ve yabancı işçi izinleri dahil olmak üzere 60’tan fazla hizmetin yeniden tasarlanmasını içerecek.

Teknik destek aynı zamanda çevik yazılım ve donanım çözümleri kurarak tek durak noktasının tam otomasyonunu ve dijitalleşmesini de kapsayacak. Bu, yatırımcılara daha iyi hizmet vermek ve onları desteklemek için SCZone’da tam otomatik ve işleyen bir Yatırımcı Hizmetleri Departmanı (ISD) oluşturacaktır. ISD personeli ayrıca teknik becerilerini artırmak için kapsamlı bir eğitim alacaktır.

“SCZone ile verimli ortaklığımızı genişletmekten ve otonom, dijital ve etkileşimli tek durak noktasının başarılı bir şekilde sunulmasına daha fazla katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. EBRD Bankacılıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Alain Pilloux, SCZone’un projesi, dijital hizmetlerin sunumunu nasıl hızlandırabileceğimize ve SCZone’un birinci sınıf bir yatırım merkezi olma hedefine nasıl yardımcı olabileceğimize iyi bir örnek .

Uluslararası İşbirliği Bakanı Rania A. Al-Mashat ve EBRD’de Mısır Valisi şunları söyledi: “SCZone’un dijital dönüşüm sürecini hızlandırmak için Banka ile işbirliği, Mısır Arap Cumhuriyeti arasındaki kalkınma ortaklıklarının çeşitliliğini yansıtıyor. ve esnek kalkınma finansmanı ve teknik destek düzeyinde EBRD.”

“SCZone’un dijital dönüşüm projesi, Mısır hükümetinin bu hayati bölgeye yatırımları çekme ve teşvik etme ve yatırım ortamını canlandırma, prosedürleri kolaylaştırma ve basitleştirmenin yanı sıra organizasyonu geliştirme taahhüdü ışığında özel bir önem taşıyor.” çalışma ve beceri geliştirme.”

SCZone başkanı Waleid Gamal El-Dien şunları söyledi: “SCZone tarafından yatırımcılarına sağlanan tek noktadan alışveriş hizmeti, 2020’nin ana direklerinden biri olarak dijital dönüşümü temel alan etkinleştirme stratejisinin bir parçasıdır. -25 planı. SCZone, yabancı yatırımı çeken rekabetçi ve basitleştirilmiş iş prosedürleri sağlamayı amaçlamaktadır. Yatırımcı hizmetlerimizin dijitalleştirilmesi ve yeniden yapılandırılması üzerinde çalışırken EBRD ile işbirliğimizi takdir ediyoruz. İş birliği aynı zamanda bağlı limanların verimliliğini ve rekabet gücünü artırmayı hedefliyor.”

Projenin ilk aşaması Ağustos 2020’de başlatıldı ve 2022’de başarıyla tamamlanarak yatırımcılar için bürokrasiyi önemli ölçüde azalttı. Örneğin, yeniden yapılandırılan öncelikli hizmetler (inşaat izinleri, işletme ruhsatları, sanayi sicilleri, uygulama izinleri, teftiş ve kontrol) için prosedür sayısı yüzde 35 oranında azaltıldı, yeniden yapılandırılan hizmetler için hizmet sunum süresi azaltıldı. yüzde 52 oranında azalırken, ücretler ve hizmet bedelleri yüzde 110 arttı.

2021’in sonunda EBRD, Banka’nın faaliyet gösterdiği ekonomilerde dijital geçişi desteklemek için üç aracını (yatırım, politika taahhüt ve danışmanlık hizmetleri) nasıl kullanacağına dair kapsamlı bir çerçeve belirleyen, ilerleyen geçişe yönelik dijital yaklaşımını benimsedi.

Mısır, EBRD’nin kurucu üyesidir. Banka, 2012’de oradaki faaliyetlerine başladığından beri ülkedeki 163 projeye 10 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yaptı.

Günceleme: 24/02/2023 15:40

Benzer Reklamlar