HÜDA PAR Genel Başkan Vekili Sağlam: ’Adıyaman’daki Deprem Çalışmaları Yetersiz’

HUDA PAR Genel Baskan Vekili Saglam Adiyamandaki Deprem Calismalari Yetersiz
HÜDA PAR Genel Başkan Vekili Sağlam: ’Adıyaman’daki Deprem Çalışmaları Yetersiz’

​Adıyaman’da deprem sonrası yapılan çalışmaları yerinde takip eden HÜDA PAR Genel Başkan Vekili İshak Sağlam, kentteki arama kurtarma ve yardım çalışmalarının yetersiz olduğuna dikkat çekti.

HÜDA PAR Genel Başkan Vekili İshak Sağlam, Genel Başkan Yardımcısı Halef Yılmaz, Parti Sözcüsü Serkan Ramanlı, Genel İdare Kurulu üyeleri Vedat Turgut, Mahmut İrtem ve Mahmut Eminoğlu’ndan oluşan bir heyet, Kahramanmaraş merkezli depremden büyük oranda etkilenen Adıyaman’da depremin temaslarda bulundu.

Temaslarının ikinci gününde Kahta ilçesinde depremde yıkılan bölgeleri ziyaret eden heyet, kent merkezindeki arama kurtarma çalışmalarını yerinden takip etti.

Yaptıkları incelemeler sonrası açıklamalarda bulunan HÜDA PAR Genel Başkan Vekili İshak Sağlam, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Bütün dua ve beklentilerinin, enkaz altında kalanların sağ olarak kurtulması olduğunu belirten Sağlam, “Bugün Kahta ve Adıyaman’a geldik. Özellikle Adıyaman’a girişimizde aklımızın ve hayalimizin asla kabul etmeyeceği manzaralarla karşılaştık. Çok büyük bir felaketle karşı karşıyayız. Rabbim yardımcımız olsun.” dedi.

Arama kurtarma ve yardım çalışmalarının yetersiz olduğuna dikkat çeken Sağlam, “Felaket çok büyük ama müdahale maalesef istediği kadar yeterli değil. İnsanlar onlarca saattir enkaz altında kurtarılmayı bekliyor. Enkaz altında canlı insanlar var. Cenazelerini ilk zamanlarda kurtarıp kaldırım kenarına bırakıp, yaralılarla ilgilenen vatandaşlarımız var. Kaldırımlarda yararlılar gördük. Enkaz altında imdat diye bağıran, kurtarılmayı bekleyen insanları gördük. Durum çok vahim. Evet, büyük bir felaketle karşı karşıyayız. Burada felaketin yaşanılmasında belki kullara sorumluluk yüklemek doğru olmaz. Ancak felaketten sonra yeteri kadar yardımın ulaştırılması da insanlarımızın, yöneticilerimizin yapması gereken işlerdir, sorumluluklardır.” diye konuştu.

“Biz bu musibeti az hasarla giderebilecek medeniyete sahibiz”

Sağlam, şöyle devam etti:

“Yeterince bir koordinasyonun olmadığını görüyoruz. Çok büyük bir yıkım ama bu yıkımı belki daha az hasarla giderebileceğimiz yardım kampanyalarını, seferberlik kampanyalarını maalesef yeterince idare edemedik. Bugün Türkiye’ye çok acil bir kod ile çağrıda bulunuyorum. Kimin elinde gıda maddesi varsa buraya yetiştirebilecek, acilen sabaha beklemeden Adıyaman’a ulaştırması lazım. Elinde, filosunda iş makinesi bulunduran iş adamlarının, şirketlerimiz bu enkazları kaldırmada işe yarayacak ne kadar alet edevat varsa yola çıkarılıp, mutlaka bu enkazın kaldırılması için seferber olmaları lazım. Biz bu musibeti az hasarla giderebilecek medeniyete sahibiz. Böyle bir dayanışma arzusu taşıyan bir medeniyetimiz var. Ancak bunu iyi koordine etmemiz lazım. İnsanlarımıza bunu anlatmamız lazım ki yeterince yardımı ulaştırabilecek ülkeler olsun.

Günceleme: 08/02/2023 18:57

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*