Çin: ‘Kuşak ve Yol, Tüm Ülkelerin Kalkınmasını İlerleten Geniş Bir Yoldur’

Çin 'Kuşak ve Yol Tüm Ülkelerin Kalkınmasını İlerleten Geniş Bir Yoldur'
Çin 'Kuşak ve Yol, Tüm Ülkelerin Kalkınmasını İlerleten Geniş Bir Yoldur'

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Kuşak ve Yol inşasında elde edilen verimli sonuçların, Kuşak ve Yol’un bütün ülkelerin kalkınmasını ilerleten geniş bir yol haline geldiğini gösterdiğini belirtti.

Kamboçya Başbakanı Hun Sen, önceki gün yaptığı açıklamada Kamboçya’nın “Kuşak ve Yol” iş birliğine katılmakla somut faydalar elde ettiğini belirtti.

Mao Ning, olağan basın toplantısında Hun Sen’in açıklamasını değerlendirdi.

Kuşak ve Yol inisiyatifinin, ülkeler arasındaki bağlanırlığı güçlendirerek ortak kalkınmayı gerçekleştirmeyi amaçladığına dikkat çeken Mao, “Kamboçya Başbakanı Hun Sen’in belirttiği gibi, Kuşak ve Yol inisiyatifi hiçbir ülkeye düşmanca yaklaşmıyor, hiçbir ülkenin kalkınmasına engel olmuyor.” diye konuştu.

Mao, Kuşak ve Yol inisiyatifinin ortaya konulmasından bu yana geçen 10 yılda, ortak istişare, ortak inşa ve paylaşım ilkeleri doğrultusunda, başta Kamboçya olmak üzere Kuşak ve Yol inşasına katılan ülkeler arasındaki karşılıklı yarara dayalı iş birliğinin sürekli derinleştirildiğini, Kuşak ve Yol’un artık olumlu karşılanan küresel bir kamu ürünü ve uluslararası iş birliği platformu haline geldiğini ifade etti.

Mao, şu ana kadar dünyadaki ülkelerin dörtte üçünün katıldığı Kuşak ve Yol inisiyatifinin ilgili ülkelere 420 bin istihdam yarattığı ve gün geçtikçe daha çok ülkenin ekonomik büyümesini hızlandırmasına yardımcı olduğu bilgisi verdi.

Nitelikli Kuşak ve Yol ortak inşasının ilerletilmesiyle çeşitli ülkelerin ortak refahına daha fazla fırsatlar getirileceğine inandıklarını dile getiren Mao Ning, Çin ve Kamboçya liderleri arasında sağlanan önemli fikir birliğini yerine getirerek, iki ülke arasında Kuşak ve Yol inşası çerçevesindeki iş birliğini hızlandırmaya devam edeceklerini vurguladı.

Günceleme: 25/05/2023 10:26

Benzer Reklamlar