Yenikapı Metrosu kentsel tasarım projeleri 6 Nisan’da teslim edilecekYenikapı Transfer Noktası ve Arkeopark Alanı’na yönelik düzenlenen “Uluslararası Mimari Avan Projesi Davetli Hizmet Alımı”nda geçtiğimiz günlerde davetli mimari ekipler belirlendi.

42 proje ekibinin başvurduğu hizmet alımında değerlendirmeler sonucunda 7 yerine 9 proje ekibi ön elemeleri geçerek finale kaldılar. Yabancı ve Türk mimarlık ofislerinin iş birliği ile oluşan ekiplerin de yer aldığı listede şu isimler yer alıyor:

  • Tabanlıoğlu Mimarlık / Murat Tabanlıoğlu,
  • SelgasCano / Jose Selgas Rubio – Lucia Cano Pintos,
  • Terry Farrel & Partners / Sir Terry Farrel,
  • EAA-Emre Arolat Architects / Emre Arolat,
  • Eisenman Architects / Peter Eisenman + Aytaç Architects /Alper Aytaç,
  • Cafer Bozkurt Mimarlık / Cafer Bozkurt + MECANOO ARC./FRANCINE Houben,
  • Mimarlar Tasarım /Han Tümertekin + Hashim Sarkis Studios/Hashim Sarkis,
  • Atelye 70 / Prof. Hüseyin Kaptan+ Cellini Francesco / Prof. Francesco Cellini + Insula Architettura E Ingegneria,
  • MVRDV / Winy Maas + ABOUTBLANK

Davetli mimarlar seçildi, peki yarışmanın süreci nasıl devam ediyor? Geçtiğimiz günlerde, seçilen ekiplerin katılımıyla yer görme aşaması tamamlandı ve katılımcılara yarışmanın “design brief”i verildi.

Davetli mimari ekiplerden yarışmanın süreci ve işleyişi hakkında bazı yorumlar aldık. Genel anlamda zor bir süreç içerisinde olduklarını belirten ekiplerden, “Bürokratik zorluklar bir kenara bırakıldığında sürecin şimdilik rayında gittiği söylenebilir” gibi yorumlarla birlikte, “Yarışmanın konusu ve alanın doğası gereği zaten zor olan bir süreçte yaşanan gecikmelerin doğal karşılanabileceği” yönünde fikirler de edindik. Ayrıca ekipler, verilen şartnamenin oldukça fazla bilgi içerdiğini, fakat bu durum bir potansiyel olarak gözükürken, aynı zamanda bir karmaşa da yarattığını belirttiler.

 

Bir karmaşa ya da anlaşılmazlığa mahal vermemek adına Yarışma Raportörlüğü tarafından, yarışma süreci boyunca haftalık soru-cevap seanslarının yapılacağı bilgisi de ekiplere verilmiş. Bu durum ekipler tarafından olumlu karşılanıyor.

Ekiplerin projelerini teslim etmek için 6 Nisan 2012 tarihine kadar vakitleri var. Farklı meslek gruplarından gelen uzmanlardan oluşan 9 ekibin, alana yönelik birbirinden farklı ve önemli öneriler getirecekleri kesin. Sonuçlar ise 9 Nisan’da belli olacak.

Kaynak : Arkitera , http://www.rayturk.net/?p=1836

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.