İstanbul Halkının Metrobüs İmtihanıİstanbul’da metro ile birlikte bir yerden bi yere gitmenin en kolay şekli olan Metrobüs artık giderek vatandaş için çileye dönüşüyor…
Dün Şirinevler/Ataköy metrobüs durağında büyük bir eylem vardı. Yaklaşık 100-150 kişinin biriktiği durakta en az 10 metrobüsün boş bir şekilde duraktan yolcu almadan geçmesi İstanbulluları adeta çıldırttı. Yolu kesen vatandaş bir süre metrobüslerin geçişine izin vermedi.
2009 yerel seçimler öncesi uygulamaya geçen ve İstanbul’da bir yerden bi yere ulaşmanın en kolay şekli olan metrobüs artık İstanbullular için bir işkenceye dönmeye başladı.
Reklamlarının aksine insanların adeta birbirlerinin üzerinde yolculuk ettiği Metrobüse binmek de inmek de çok zor. Hele bir de mesai çıkış saatlerindeyseniz, metrobüs yolculuğu tam bir işkenceye dönüyor. Çünkü bu sefer tıklım tıklım seyahat etmek bir yana metrobüse binmek bile bir maharet gerektiyor.
Dün akşam saatlerinde Şirinevler/Ataköy metrobüs istasyonunda yolcularla metrobüs şöföleri arasında kavga çıktı.
Yaklaşık 100-150 kişinin beklediği durakta en az 10 metrobüsün içi boş şekilde geçmesi ve yolcu almaması, durakta bekleyen insanları fena halde kızdırdı.
Metrobüslerin durmaması bir yana, duran bir iki metrobüsün de tıklım tıklım olması ve insanların binememesi durakta bekleyen insanların sinir katsayılarını daha da artırdı.
Bu şekilde yaklaşık 8-10 dakika bekleyen ve boş metrobüslerin durmamasına sinirlenen kalabalık sonunda metrobüs yolunu kesti. Metrobüs şöförlerinin de yolcuların “Neden boş geçiyorsunuz ve durmuyorsunuz” serzernişlerine el kol hareketleri ile cevap vermesi tansiyonu iyice artırdı.
Son olarak metobüs yoluna inen yolcular, metrobüslerin geçişine izin vermedi. Bu arada metrobüs yolunda uzun bir metrobüs kuyruğu oluştu.
Sonunda durdurulan ve geçişine izin verilmeyen iki metrobüsün kapıları açmasıyla yaklaşık 10-15 dakika bekleyen yolcular metrobüse binebildiler.