Türkiye Pakistan Yük Taşıyacak Konteyner Tren Seferleri

Türkiye Pakistan Yuk Treni Seferleri
Türkiye Pakistan Yuk Treni Seferleri

İstanbul-Tahran-İslamabad arasında yük taşıyacak konteyner tren seferleri, 15 Temmuz 2012 tarihinden itibaren karşılıklı olarak yeniden başlatılıyor. Geçen ay Ankara’da TCDD başkanlığında, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) ülkelerinin demiryolu yetkililerinin katılımıyla düzenlenen EİT 11. Demiryolu Kuruluşları Başkanları Toplantısı, meyvelerini verdi. Deneme seferini 14 Ağustos 2009 tarihinde gerçekleştiren ve Pakistan’da seyir sürelerinde yaşanan gecikmeler nedeniyle 25 Kasım 2011 yılında seferleri iptal edilen İstanbul-Tahran-İslamabad treni yeniden hayata geçiriliyor.

Türkiye, İran ve Pakistan demiryolu yetkilileri arasındaki üçlü toplantıda; İstanbul Tahran İslamabad tren seferlerinin 15 Temmuz’da yeniden başlatılması kararlaştırıldı. 6 bin 543 kilometrelik İstanbul-Tahran-İslamabad güzergahında 15 günde bir işletilecek trenin seyir süresi ilk etapta 18 gün daha sonra 11 gün olacak. Türkiye, İran ve Pakistan güzergahında toplam 6 bin 543 kilometre yol alacak trenin seyir süresi ilk etapta 18, daha sonra ise 11 gün olacak.

Farklı noktalardan da tren yük verilebilecek

Türkiye’den kalkış noktası İzmit Köseköy olan trene, farklı noktalardan da yük verilebilecek. TCDD yetkilileri, Pakistan’daki hat farklılıklarından dolayı yüklerin Zahedan’da Pakistan vagonlarına aktarıldığını belirterek, trene yük verecek firmaların İran ve Pakistan’daki demiryolu ve gümrük işlemleri için temsilci bulundurmaları gerektiğini kaydettiler.

Yetkililer, Türkiye ve İran parkuruna ait taşıma ücreti ve ek masrafların Türkiye’de, Pakistan parkuruna ait taşıma ücreti ve ek masrafların ise Pakistan’da ödeneceğini belirttiler. Trenin iki ülke arasındaki ticari ilişkilere önemli katkı sağlaması bekleniyor.

İlk deneme seferini 2009 yılında yapan İstanbul Tahran İslamabad treni, bugüne kadar 14 ticari ve 15 yardım seferi gerçekleştirdi. Tren seferlerine Pakistan’da yaşanan gecikmeler nedeniyle 2011’de son verilmişti.

Armin

sohbet

    İlk yorum yapan olun

    Yorumlar