TCDD, Haydarpaşa Port İçin Özelleştirme İdaresine Başvurdu

TCDD, Haydarpaşa Port İçin Özelleştirme İdaresine Başvurdu
TCDD, Haydarpaşa Port İçin Özelleştirme İdaresine Başvurdu

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası(BTS), TCD’nin Haydarpaşa Garı ve çevresindeki 1 milyon metrekarelik alanın özelleştirilmesi için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na yazı yazdığını belirterek, “Haydarpaşa Garı’nın tarihsel işlevini yerine getirmesinde ve ranta açılmamasında kararlı olduklarını” dile getirdi.


BTS’den yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve TCDD’nin Haydarpaşa Garı ve etrafında “Haydarpaşa Port” olarak bilinen projenin hayata geçirilmesi için 2004 yılından bu yana çaba gösterdiğini ileri sürüldü. Açıklamada, projeye bir çok Sivil Toplum Kuruluşu’nun (STK) bir platform oluşturarak karşı çıktığı hatırlatılarak, “Bu proje kamu yararı taşımıyor, doğal ve tarihsel değerleri yok ediyor, şehircilik ilkelerin ulusal ve evrensel koruma hukukuna aykırıdır” denildi.

Haydarpaşa Garı’nın 2010 yılında meydana gelen yangında çatısının hasar gördüğünün, hızlı tren çalışmaları bahane edilerek ana hat yolcu ve yük seferlerine kapatıldığının hatırlatıldığı açıklamada, Gar ve çevresine “Marmaray projesi” kapsamında ihtiyaç kalmadığı gerekçesiyle yeni bir “ticaret ve turizm merkezi” kurulmaya çalışıldığı ifade edildi. Projenin kentte bir “rantsal alan” oluşturmayı hedeflediğini belirten sendikanın açıklamasında, TCDD’nin 12 Eylül 2012’de, Gar ve çevresindeki 1 milyon metrekarelik alanın “kuruma gelir getirici yönden değerlendirilmesi için” Özelleştirme İdaresi’ne yazı yazılmasına karar verdiği, ilgili yazının 18 Eylül 2012’de yazıldığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de 13 Eylül 2012’de bölgeye yönelik nazım imar planını AKP’li üyelerin oylarıyla kabul ettiği kaydedildi. Açıklamada, “Haydarpaşa Garı’na artık ihtiyaç kalmayacak” yalanıyla kamuoyunun aldatıldığı, BTS’nin de bileşenleri arasında olduğu Toplum Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Dayanışması Platformu’nun Haydarpaşa Garı’nı uluslararası sermaye gruplarının emrine sunulmasına izin vermeyeceği belirtildi.

Kaynak : HaberPortsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar