İZBAN Grev Krizi Büyüyor (Özel Haber)İZBAN da toplu iş sözleşmesinde uzlaşma sağlanamaması sonrası bugün sabah saatlerinde makinistleri eyleme gitti ve trenler yürümedi. İZBAN, eylem yapan makinistlere cep telefonuna SMS atarak 13 kişiyi işten çıkardı.

HABER MERKEZİ

İZBAN’ı kullanan İzmirliler istasyonların çevresinde yoğun kalabalıklar oluşturdu. İzmirliler haftanın ilk iş gününe ulaşım kriziyle başlamış oldu. Demiryol İş Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Hüseyin Eryüz yaptığı açıklamada toplu iş sözleşmesinde İZBAN’ın anlaşmaya yanaşmadığını söyledi. Eryüz ‘İZBAN şirket yetkilileri bize teklif bile vermediler. Makinistler 750-950 TL arasındaki ücretlere çalışıyor. Yaklaşık 100 makinistin 70-80’ni sabah seferlerinden itibaren iş bıraktılar. Eylemin nereye varacağını yetkililerin tutumu belirleyecek’ dedi. İZBAN yetkilileri yoğun yolcu talebi karşısında ESHOT’la bağlantıya geçip otobüs seferlerin arttırılmasını talep ederken, istasyonlara gelen yolcuları ise taşeron şirketler üzerinden çalışan 10-15 makinisttin kullandığı trenlerle taşımaya çalışıyor. İstasyonlarda ise anonslarla vatandaşlar uyarılırken, sorunun makinistlerin iş bırakmasından kaynaklandığını söyleniyor.

İkna için gitti

İZBAN’da yaşanan krizin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Çiğli’de bulunan genel müdürlük binasına giderek yetkililerle görüştü. İZBAN Genel Müdürü Sebahattin Eriş, Genel Müdür Yardımcısı Sönmez Alev ve bürokratlar ile toplantı yapan Kocaoğlu’nun çözüm için çalışma başlattığı öğrenildi. ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri ile görüşen Kocaoğlu, yoğunluğun olduğu yerlere ek sefer gönderilmesi talimatı verdi. Hafta başında vatandaşı isyan ettiren bu eylem nedeniyle büyük tepki gören İZBAN şirketi geçici önlemlerle sorunu çözmeye çalışıyor. Taşeron şirket üzerinden çalışan 20 makinistin sayısının arttırılması planlanıyor. Ayrıca bu makinistler ek mesai yapacaklar.

İZBAN açıkladı

İZBAN’da makinistlerin eylem yapmasına İZBAN A.Ş’den açıklama geldi: İZBAN A.Ş.’de görev yapan makinistlerin, toplu iş sözleşmeleriyle ilgili görüşmelerin neticesini beklemeden, önceden bilgi vermeden ve kanunlara aykırı olarak görev bölgelerine gelmeyip trenleri çalıştırmamaları, İzmir halkının çok büyük mağduriyetine neden olmuştur. Günde 170 binin üzerinde yolcu taşıyan bir kurumun çalışanlarının, nedenleri ne olursa olsun böyle bir eyleme kalkışarak kent ulaşımında kaos yaratma hakları yoktur. Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam ederken ve Yüksek Hakem Kurulu sürecinin işlediği bir dönemde yapılan bu eylem, kanunlara aykırıdır. Ülkemizde, toplu taşımacılık sektöründe çalışanlar, grev veya iş yavaşlatma eylemi yapamazlar.

İzmir halkının toplu ulaşım haklarını elinden alma girişimini başlatan 13 makinistin iş akidleri, yasa dışı bu girişimleri nedeniyle sonlandırılmıştır. Ayrıca, genişletilmiş bir soruşturma da yürütülmektedir.

30 Ağustos 2010 tarihinde yolculu ön işletmeye başlayan İZBAN A.Ş., kendi personelini yetiştiren ve eğiten bir kurumdur. Genelde meslek lisesi ve meslek yüksekokulu mezunlarından oluşan makinistlerimiz, iş başvurularının ardından 6 aylık bir eğitim sürecine tabi tutulmuş ve ardından brövelerini almaya hak kazanmışlardır.

Başlangıçta 750 TL maaş alan makinistlerimize, 01 Haziran 2011 tarihinde ortalama yüzde 12 oranında zam yapılmıştır. Bunu takip eden 6 aylık dönemin sonunda, toplu iş sözleşmeleri görüşmeleri devam ederken, ortalama yüzde 12 zam daha yapılmıştır. Bir yıllık dönemde yapılan zam oranı, toplamda yüzde 25’in üzerindedir. Şu anda en düşük makinist maaşı, 950 TL’dir. Yol, yemek ve asgari geçim indirimleriyle birlikte en düşük maaş 1.197 TL’ye ulaşmıştır. Bu rakam, Yüksek Hakem Kurulu’nun vereceği oran ve tarihe göre, geçmişe yönelik olarak artırılacaktır.

İZBAN A.Ş., kamu hizmeti üreten genç bir şirkettir, ve bir yandan çalışanların sosyal imkanlarını gözetirken diğer yandan kamu kaynaklarını da en verimli şekilde kullanmaktadır. Bu aşamada; toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinin doğal akışında devam ettiğini bildirir, Yüksek Hakem Kurulu’ndan çıkacak karar ile sonuca ulaşılacağını ve uzlaşının gerçekleşeceğini belirtiriz. Söz konusu eylem nedeniyle İzmir halkının mağduriyetini önlemek amacıyla kent içi ulaşım sisteminde sabahın ilk saatlerinde revizyon yapılarak, özellikle işyerleri ve okulların yoğun olduğu bölgelere, ESHOT otobüsleri ile beslemeler gerçekleştirildi.

Kaynak : www.egetelgraf.com

Reklamlar