UTİKAD Uluslar arası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği

Kısa adı UTİKAD olan Uluslar arası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği, Türkiye’de ve uluslar arası alanda kara, hava, deniz, demiryolu, kombine taşımacılık ile lojistik hizmetler üreterek taşıma organizasyonunu üstlenen 350 civarında ki firmayı aynı çatı altında toplayan bir sivil toplum örgütüdür.
UTİKAD üyelerinin büyük bir bölümünün faaliyet alanı, Türk Ticaret Kanunu’nun 808-815. maddeleri tarafından “taşıma işleri komisyoncuları ve acenteleri ’’ olarak tanımlanmıştır.
Ancak sektörün yaşadığı gelişme değişimlerle birlikte son yıllarda bu meslek grubu uluslar arası alanda “Freight Forwarder”, Türkiye’de ise “Taşıma İşleri Organizatörlüğü” olarak anılmaya başlanmıştır.
Üyelerine mesleki faaliyetlerinde danışmanlık hizmeti sunmakta olan UTİKAD, bir meslek kuruluşu olarak da, her kurum ve kademede yaşanan sorunların çözüme ulaştırılması için çaba göstermektedir.
UTİKAD ayrıca, Türkiye dahilinde verilen hizmetlerin uluslar arası düzeye ulaşması ile serbest ticaret ilkelerine sadık kalınarak sektöre daha kaliteli bir iş ortamı sağlamayı da amaç edinmiş bulunmaktadır.
UTİKAD bu çerçevede sektörünün dünya çapındaki en büyük sivil toplum örgütü olan Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Dernekleri Federasyonu’nun (FIATA) Türkiye temsilciliğini de üstlenmiş durumdadır.


Kaynak : www.utikad.org.tr


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar