Konak ve Karşıyaka Tramvay projelerinin güzergah,hat uzunlukları ve maliyetiKonak ve Karşıyaka Tramvay projelerinin güzergah,hat uzunlukları ve maliyeti
Konak ve Karşıyaka Tramvay projelerinin hayata geçirilmesiyle bu hatlarda toplu ulaşım, otobüs yerine tramvay hatları ile gerçekleştirilecek. Düşük maliyetli ve hızlı yapılabilir özellikteki tramvay hatları, İzmir’in metro sistemini tamamlayıcı nitelikte olacak. Tramvaylı taşımacılığın başlamasıyla lastik tekerlekli toplu ulaşımın kentte yarattığı trafik ve hava kirliliği gibi olumsuzluklar da büyük ölçüde ortadan kalkacak.

KONAK TRAMVAYI
Üçkuyular Metro İstasyonu’ndan başlayarak Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nın kara tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Heykeli’ne kadar uzanan hat, Swissotel Büyük Efes’in arkasıdaki Şehit Nevres Bulvarı’ndan Montrö Meydanı ve Şair Eşref Bulvarı’ndaki orta refüjden geçerek TMO siloları önüne ve oradan da Şehitler Caddesi’ni takiben Halkapınar Metro İstasyonu’na ulaşacak.
Güzergah: Fahrettin Altay Meydanı-Konak-Halkapınar
Uzunluk: 13 kilometre
İstasyon: 21 adet
Maliyet: 332 milyon lira

KARŞIYAKA TRAMVAYI
Alaybey’den başlayıp sahil tarafından Bostanlı İskelesi’ne, oradan da İsmail Sivri Sokak, Cemal Gürsel Caddesi, Şehit Cengiz Topel Caddesi, Selçuk Yaşar Sokak ve Cahar Dudayev Bulvarı’nı takip ederek İZBAN Çiğli Depo tesisleri yanında Mavişehir Banliyö İstasyonu’na gelecek.
Güzergah: Alaybey-Karşıyaka-Mavişehir
Uzunluk: 10 kilometre
İstasyon: 16 adet
Maliyet: 259 milyon lira