Bilecik İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında hızlı tren konuşulduBilecik İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında hızlı tren konuşuldu :Bilecik İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Halil İbrahim Akpınar, başkanlığında yapıldı.
Vali Akpınar, İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’ndaki toplantıda, Bilecik’in Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı’nın yürüttüğü projelerle nüfusa göre en çok kamu yatırımı yapılan illerden birisi olduğunu belirterek, Bilecik’in her yönüyle gelişmeye devam ettiğini söyledi.
Son 8-10 yılda Bilecik’te yapılan yatırımların büyük olduğunu ifade eden Vali Akpınar, şöyle konuştu:
“Özellikle ulaşım alanında yapılan yatırımlar, bölünmüş yollar, hızlı trenler hayallerin bile ötesindeki yatırımlar. Bilecik’te DSİ’nin yaptığı yatırımlarla baraj yapacak yer kalmadı. Tüm alanlar değerlendirilmiş durumda. Baraj yapılacak olan her yer ya yapılmış ya yapılıyor, inşa halinde veya planlama projelendirme kapsamı altında. Büyük ölçüde de bu işler bitirilmiş vaziyette. Ormanlarımız iyi. İstemediğimiz yangınlar dışında fazla bir şeyimiz yok. Her yıl gelişiyor. Tüm Türkiye’nin ormanları geliştiği gibi Bilecik’teki ormanlarda gelişiyor. Dünyada orman varlığını arttıran nadir ülkelerden bir tanesiyiz. Bunda tabi yapılan ağaçlandırma kampanyalarının yanı sıra doğalgaz tüketiminin yaygınlaştırılması, oduna bağımlılığın azalması, keresteye olan bağımlılığın azalması, yurtdışından hem yakacak odun hem de kerestenin gerektiği kadar getirilmesinin de çok büyük etkisi var. Bilecik’ten kuzeye doğru giderken insanın gönlü ferah oluyor, ormanların içerisinden geçiliyor. Ama Bozüyük’ü geçtikten sonra maalesef orman diye bir şey kalmıyor. Bozkır halinde inşallah buralarda yavaş yavaş ağaçlanır. Biraz daha piknikçilerimizin, dikkatsiz vatandaşlarımızın yaptıkları hareketleri sonucu ormanlarımız yanmasa o zayiatlar da olmayacak. Bazen çok basit bir hatanın sonucunda binlerce dönüm arazi yok olup gidiyor. Binlerce ormanımız gidiyor. İçerisinde yaşayan canlılar telef oluyor. İnşallah daha iyi hale geliriz.”
Bilecik’teki yatırımlar
Yatırımcı kurum ve kuruluşlarca Bilecik’te bu yıl 464 kamu yatırım projesinin yürütüldüğünü anlatan Vali Akpınar, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bunların toplam proje tutarı 1 milyar 795 milyon 567 bin lira. 2013 yılında ödenek toplam miktarı 145 milyon 82 bin lira öngörülüyor. Dönem sonuna kadar ödeneğin 88 milyon 584 bin harcanarak ortalama yüzde 61 oranında nakdi gerçekleşme sağlandı. İlimizde kamu yatırımları ulaştırma ve eğitim ile diğer kamu hizmetleri ve tarım sektöründe yoğunlaşmaktadır. Ulaşım sektörü Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesi hariç olmak üzere toplam yatırım ödeneklerinin yüzde 39’unu oluşturmaktadır. Yatırım ödenekleri içinde eğitim sektörünün payı yüzde 32, diğer kamu hizmetleri sektörünün payı yüzde 21, tarım sektörünün payı yüzde 5’dir. Sağlık ve enerji sektörlerinin payı ise yüzde 3’tür. Projelerin fiziki olarak gerçekleşme durumu değerlendirildiğinde, dönem sonu itibariyle biten proje sayısı 152, devam eden proje sayısı 134, ihale aşamasındaki proje sayısı 37, başlanmayan proje ve alt proje sayısı ise 141’dir.”
Bilecik Şeyh Edebali Üniversite Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan da hizmetle mükellef kuruluşlar olduklarını ifade ederek, sorumluluklarını kendi sorumlulukları alanında yerine getirmeye gayret ettiklerini belirtti.
İlçe kaymakamları, yatırımcı kuruluşların bölge ve il müdürleri ve belediye başkanlarının katıldığı toplantıda, 2013 yılı yatırım programında yer alan projeler yatırımcı kuruluşlar tarafından anlatıldı.
Toplantının ardından Vali Akpınar, vali yardımcıları ve kaymakamlarla toplantı yaptı.

Kaynak : haberciniz.biz

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.