MHP Gökçeke Metronun Hesabını SorduMHP Gökçeke Metronun Hesabını Sordu :Metro’da anahat su borusunun patlaması nedeniyle meydana gelen büyük su taşkını ve önlem almada yaşanan ihmalin faturası ağır oldu.
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ihmali neticesinde, milyon dolarlarla ifade edilen kamu kaynağı telef ve sarf edildi” dedi.
Konuya ilişkin MHP Ankara İl Başkanlığı Hukuk Komisyonu’nun meydana gelen taşkın ve zarar konusunda hazırladığı raporu açıklayan İl Başkanı Çetinkaya, şunları söyledi:
“Sayın Başbakan’ın ifade ettiği üzere her biri 1 milyon 207 bin 500 dolar olan 24 araç ve belki teslim edilmiş bulunan daha fazlası, 25 Aralık 2013 gecesi yaşanan felaket nedeniyle sular altında kalmış, tahrip olmuş, zarar görmüştür.
24 Aralık’ı 25 Aralık’a bağlayan gece saat 24.00 sularında meydana gelen patlama nedeniyle kısa sürede Mehmet Akif Ersoy Köprüsü çevresindeki yerleşke, Macunköy Metro İstasyonu ve Macunköy Metro İşletme Şefliği sular altında kalmış, işletme şefliğinde taşkın suyunun yüksekliği 2 metreye ulaşmıştır.
“8 SAAT GEÇ MÜDAHALE EDİLDİ”
Bölge sakinlerince yaşanan felaket derhal Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bildirilmiş olmasına karşın, gece boyunca hiçbir çalışma ve müdahale olmamış, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ancak sabah saat 8.00 itibari ile bölgeye intikal etmişlerdir.
Yetkililerce sabah saatlerine kadar müdahale edilmeyen felaket nedeniyle, bölgede bulunan birçok ev ve işyeri sular altında kalmış, araçlar zarar görmüş, çevrede ciddi maddi hasar meydana gelmiştir.
Patlamanın gerçekleştiği köprü altına 100 metre uzaklıkta bulunan Macunköy Metro istasyonu ile Macunköy Metro İşletme Şefliği de sular altında kalmış, büyük ölçekte maddi zarar ve hasar meydana gelmiştir.
MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, yaşanan patlama ve sel baskını nedeniyle, konu ile ilgili resmi açıklamayı yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürü Metin Tahan’ın 1-2 metre yüksekliğe çıkan sel baskınında tüm araçların su içerisinde kaldığını ifade ettiğine dikkat çekti. Çetinkaya, bu itirafla vagon setleri ile sinyal sistemlerinin modifiyesinin uyumlu hale gelmesinin çok ciddi sıkıntıya girdiğinin anlaşıldığını bildirdi.
ÇETİNKAYA’DAN GÖKÇEK’E SORULAR
Zayi edilen milyonlarca dolarlık kamu kaynağının hesabını vermek üzere, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in sorularına ivedi olarak yanıt vermesi ve Ankaralıları aydınlatması çağrısında bulunan MHP İl Başkanı Çetinkaya’nın Başkan Gökçek’ten cevabını istediği sorular şöyle:
1- Anahat su borusunda meydana gelen patlamanın nedeni nedir? Patlamanın, Mehmet Akif Ersoy Köprüsü inşaatı ve Anadolu Bulvarı yol genişletme çalışmaları ile ilgisi ve nedensel ilişkisi var mıdır?
2- 2007 yılında yine aynı bölgede bir boru hattı patlaması yaşanmış, patlama çok büyük zararlara sebebiyet vermiştir. Aradan geçen zamana rağmen ASKİ tarafından gerekli tedbirler niçin alınmamış, yine aynı bölgede, aynı hat üzerinde yeni bir patlama yaşanmıştır?
3- Patlama ve sonrası yaşanan felakete, Ankara Büyükşehir Belediyesi ilgili birimlerince hangi saat itibariyle müdahale edilmiştir? Felaketin yarattığı tahribatı önlemek üzere hangi iş ve işlemler yapılmıştır?
4- Başbakan’ın ifadesi ile her biri 1 milyon 207 bin 500 dolar değerinde olan metro araç ve sair ekipmanlarının depolanması ve muhafazası için, hangi teknik ve bilimsel nedenlerle Macunköy Metro İşletme şefliği, depo sahası olarak seçilmiştir?
5- Maddi değeri ve teknik hassasiyeti yüksek araçlar için, depo sahasında hangi koruyucu önlemler alınmış, araçların yaşanan felakete karşı korunması niçin sağlanmamıştır?
6- Felaket gecesi itibariyle ve halen depo sahasında bulunan araç sayısı kaçtır?
7- Maddi değeri son derece yüksek bu araçlara sarf edilen kamu kaynağının teminat altına alınması için, araçlar sigortalanmış mıdır?
8- Araçlarda oluşan hasarın maddi karşılığı nedir?
9- Araçlar tamamen kullanılamaz hale mi gelmiştir, yoksa onarılarak yeniden kullanılmaları mümkün müdür? Mümkün ise maliyeti nedir?
10- Araçların onarılarak kullanılmaları halinde, metro hattından istifade edecek Ankaralılar’ın sağlık ve can güvenliği açısından sakıncaları bilimsel olarak değerlendirilmekte midir?
11- Yaşanan felaket ve ortaya çıkardığı maddi ve manevi hasarlara ilişkin olarak bir idari soruşturma, inceleme yapılmakta mıdır?
12- 11 yıldır açılamayan Ankara Metrosu hangi tarihte açılacak, Ankaralılar’ın hizmetine tahsis edilecektir?İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.