Demiryolu trafiği güvenliği için Suriyelilere özel bekleme yeriDemiryolu trafiği güvenliği için Suriyelilere özel bekleme yeri : Kızıltepe ilçesinde bağlı Şenyurt beldesinde ülkelerine dönmek için tren istasyonu yakınlarında bekleyen Suriyelilere özel bekleme yeri tahsis edildi.

Şenyurt beldesinde geçiş noktasından her gün yaklaşık 400 Suriyeli ülkelerine dönerken, yaklaşık 50 kişi de Valilik talimatıyla Türkiye’ye geliyor. Geçiş sırasında tren istasyonu yakınlarında çocukları ve eşyalarla bekleyen Suriyelilerin zorluk çektiğini tespit eden Kızıltepe Kaymakamlığı harekete geçti.

Kızıltepe Kaymakamlığı, Suriyeliler için tam teşekküllü bir yer tahsisinde bulundu. Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Bahçıvancı ve Yazı İşleri Müdürü Ramazan Uygur ile beldede Suriye geçiş noktasını, Yabancılar Şubesi ve askeri yetkilileri ziyaret ederek, durum hakkında bilgi aldı.

Ermiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye’deki olaylardan dolayı çok sayıda Suriyelinin Türkiye’ye geldiğini belirterek, sadece ilçede 25 bin civarında Suriyeli sığınmacının bulunduğunu söyledi.

“Deport işlemlerinin yapıldığı Şenyurt kapımız var. Amacımız burada Suriyelileri misafir ederken ayrıca insanca yaşama koşullarını da sağlamaktır. Daha önce burada demiryolu üzerinde bekliyorlardı. Demiryolu trafiği güvenliği açısından sıkıntılıydı. Ayrıca, güneşin altında çoluk çocuğu ile oturması hoş bir görüntü değildi” diyen Ermiş, bu nedenle kiraladıkları bir parkta, özel bekleme yeri düzenlediklerini bildirdi.

Ermiş, “Güzel bir hale getirdik. Tuvaleti, emzirme odası, mescidi ile Suriyelilerin kullanımına tahsis ettik. İnşallah bundan sonra burada bekleyecekler” diye konuştu.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.