Evlerinin önünden geçen tramvay projesine ilham kaynağı olduEvlerinin önünden geçen tramvay projesine ilham kaynağı oldu :Türkiye’de ilk kez Kayseri’de uygulanan STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) projesinin materyalleri sergisi açıldı. Sergide öğrencilerin yaptığı cep telefonu ile ısıölçer aracının kontrolü ile tramvay projesi dikkat çekti. Emekli Öğretmen Ramazan Büyükkılıç Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Barbaros Taşdemir, evlerinin önünden tramvay geçtiği için bu proje yaptığını söyledi. 3 arkadaşıyla birlikte projesini hayata geçiren Taşdemir, 2 haftalık bir çalışma sonucu projeyi bitirdiğini söyledi.

Emekli Öğretmen Ramazan Büyükkılıç Ortaokulu’nda düzenlenen STEM Materyalleri Sergisi’ne İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz ve çok sayıda davetli katıldı. Sergi açılışında konuşan Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz, Kayseri’nin STEM Merkezi olduğunu belirtti. “STEM eğitimde gelecek demektir. Bu geleceği Kayseri’de yakalamanın heyecanını yaşıyoruz” diyen Yılmaz, şunları söyledi: “Bizde ülkemizde Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak şehrimizde başlattık. Eğitim ve öğretim yılının başlangıcında şunu söylemiştik. Kayseri’yi eğitim noktasında eğitimin başkenti yapacağız demiştik. Bugün geldiğimiz pilot uygulamalarda bunun ne kadar faydalı bir yaklaşım olduğunu gördük. STEM projesi ile birçok öğrencilerimizin fen, matematik öğrencilerine ilgisinin arttığını gördük. Biz matematik ve fen öğretimi konusunda ülke olarak sıkıntı yaşıyoruz. Bu projenin buna destek vereceğini ve önünü açacağını düşünüyoruz. Çalışmalara baktığınızda basit makineleri, enerji değişimindeki hareketi görürsünüz. Çocuk hepsini düşünce dünyasında yapıyor ve 3 boyutlu düşünce ile öğreniyor. STEM dediğimiz sadece materyallerden ibaret değil, Fen, matematik, sosyal laboratuvarlarında kullanılması alakalı. Bu çalışmalar sürüyor.”

Konuşmaların ardından öğrencilerin yaptığı materyaller incelendi. Emekli Öğretmen Ramazan Büyükkılıç Ortaokulu 7.sınıf öğrencisi Barbaros Taşdemir ve 3 arkadaşı yapılan tramvay projesi dikkat çekti. 2 haftada yaptıklarını söyleyen Taşdemir, “Evimizin önünde tramvay geçiyordu. Bende bunu yapabilir miyim diye düşündüm ve ardından STEM projesi ile hayata geçirmeyi düşündüm. Aynı sınıftaki arkadaşlarımızla 2 haftada tramvayı bitirdik. Asansör sayesinde hareket ettirdiğimiz tramvay, güzergahta değiştirebiliyor. Gördüğüm tramvayın aynısı hayata geçirdiğim için mutluyum.” dedi.

Sergideki bir başka projesi ise cep telefonu ile ısıölçer aracını hareket ettirilmesi oldu. 7.sınıf öğrencisi Hakan Mert, Mars’ta kullanılması düşünerek projeyi yaptığını ifade etti. Cep telefonun bluetooth sistemiyle aracı kontrol edebildiğini ifade eden Mert, “Cep telefonuna yüklediğimiz program ile birlikte ısıölçer aracını hareket ettirebiliyoruz. Telefonu sağa sola çevirdiğimiz zaman araç o yönlere gidiyor. Mars’ta da kullanılması için yaptım.” diye konuştu.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.