Alstom General Electrics ile anlaşmaya karar verdiAlstom General Electrics ile anlaşmaya karar verdi :Alstom yönetim kurulu oybirliği ile enerji bölümü için General Electrics (GE) firmasının verdiği teklifi onayladı.

Alstom yönetim kurulu Pazartesi günü toplandı ve enerji bölümü için oy birliği ile GE’nin teklifini onayladı. Şirket şimdi enerji faaliyetlerini satacak ve G’nin sinyalizasyon işini alıp raylı sistem sektöründe GE ile uluslararası işbirliği yaparak ulaşım sektöründe odaklanacak.

GE 12,35 milyon € Alstom’un global kömür ve gaz türbin işletmelerini satın alacak ve şebeke, yenilenebilir ve nükleer türbin alanlarında 50:50 ortak girişim oluşturacak.

Alstom bu para ile borçlarını ödeyecek, hisse sahiplerine nakit geri ödeme yapacak ve 2,6 milyon € da GE ile enerji sektöründeki üç 50:50 ortak girişime yatırım yapacak.

Parayı ayrıca Ulaşım Sektörüne yatırım yapmak için de kullanacak. Alstom GE’nin sinyalizasyon işinin % 100’ünü 800 milyon €’yu aşan bir bedelle satın alacak. GE’nin sinyalizasyon işinde 1200 çalışan var ve 2013 yılı satışları 400 milyon €. Alstom ayrıca, GE ile ABD dışındaki faaliyetleri, ARGE çalışmaları ve ABD’deki kaynak bulma, üretim ve ticaret faaliyetlerinde de işbirliği anlaşmaları yapacak.

GE ile olan anlaşma Fransa hükümetinin şirketin % 20 hissesini ana hisse sahibi Bouygues’ten satın almayı kabul etmesinden sonra oldu. Devlet bu şekilde Alstom’un yönetim kuruluna iki üye atayabilecek.

Öte yandan Alstom Transport, Rusya Demiryolları ile bir Mutabakat Zaptı imzaladı. Bu Mutabakat Zaptı teknik müşavirlik hizmetleri, altyapı proje yönetimi ve modern altyapı tesisleri tasarımı yanında kalite güvencesi, bilgi değiş tokuşu ve inşaat işlerinde kalite kontrolü hizmetlerini kapsamakta.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.