Bakü Tiflis Kars Hattına İlk Vagon Yatırımı Azerbaycan’danBakü Tiflis Kars Hattına İlk Vagon Yatırımı Azerbaycan’dan :12 Haziran günü Azerbaycan Demiryolları (ADY) ile İsviçre’nin Stadler firması arasında Bakü-Tiblis-Kars hattı için yataklı tren seti temini sözleşmesi 133 milyon ABD $’ı bedelle imzalandı.
Standler Rail Bakü-Tiblis-Kars-İstanbul hattında çalıştırılması planlanan 27 adet yataklı ve 3 adet yemek salonu olan vagonları temin edecek.

12 Haziran’da ilan edilen sözleşme 2016 ortası ile 2017 ortasında İsviçre’nin Altenrhein tesisinden teslim edilmesi planlanan beş ayrı tipte yolcu vagonu yapımını kapsamakta. Ayrıca yedek parça ve personel eğitimi de sözleşmeye dahildir. Sözleşme ilaveten opsiyonel olarak 70 adet yataklı vagon teminini de kapsamakta.

Araçlar hem 1435 mm hem de 1520 mm ray açıklığında çalışabilecek şekilde değişebilir Rafil/DBAG tipinde V tekerleklerle donatılacaktır.

Vagonlar 10 araçlı 3 set oluşturacak şekilde işletilecektir. Birinci sınıf yataklı vagonlarda 16 yatak ve her bir kabinde süit içinde yıkanma tesisi ile donatılacaktır. İkinci sınıf yataklı vagonların her birinde 34 yatak, tek bir tuvalet ve duş olacaktır. Üç araç kompozit vagon olacaktır ve üç araç da engelli yolculara göre tasarlanacaktır. Yemek vagonları 28 yolcu alacak şekilde olacaktır.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!1 Yorum

  1. BKT güzergahında çalışacak olan yük/yolcu vagonları;standart hattan,geniş hata,1520 lik hattan da 1435 mm.lık hata geçebilir özellikte olması gerekiyor..Bazı avrupa ve asya ülkelerin vagon bojileri bu değişik hatlarda çalışmaya uygun yapılmıştır.Yani bu özellikte olmayan demiryolu araçları bu hatta çalışmaya uygun değildir.TCDD ,ekartmanı farkli yolda çalışabilir vagon üretmiş değildir.Bu hatlarda yük/yolcu taşımak isteyen TCDD ve diğer şahışlar acilen BTK hattına uygum vagon imal ettirmelidirler.hemen

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.