CHP’li Seçerden Demiryolu Sorusu

CHP’li Seçerden Demiryolu Sorusu :CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Adana-Mersin tren istasyonları arasındaki mevcut demir yolu hattı yapım işi ihalesinin süresiz ertelenmesinin gerekçesini sordu.


CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Adana-Mersin tren istasyonları arasındaki mevcut demiryolu hattına 3. ve 4. hat ilave edilmesi yapım işi ihalesinin süresiz ertelenmesinin gerekçesinin açıklanmasını istedi. Seçer, Mersin’deki projelerin takipçisi olacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Mersin’e davet etti.

CHP’li Seçer, Adana-Mersin TCDD istasyonları arasına ilave edilecek iki hattın ihalesinin süresiz ertelenmesini, verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Seçer, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği önergede, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün “Adana-Mersin istasyonları arasında mevcut hattın yanına 3. ve 4. hat ilave edilmesi yapım işi” ihalesinin son teklif verme süresinin süresiz ertelendiğini anımsattı. Yetkililerin, ihalenin 12 Ağustos 2014 olarak belirlenen son teklif verme tarihinin ertelenmesinin “yapılacak düzeltici işlemlerden sonra” yeni ihale tarihinin belirleneceğini ve firmalara bildirileceğini açıkladıklarını kaydeden Seçer, “Sözü edilen ihale daha önce de 8 Temmuz 2014 olarak belirlenen son teklif tarihi 23 Temmuz 2014 gününe ertelenmişti. TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü 2014 yılı yatırım programında da yer alan ve işin başlangıç tarihi olarak 2012 yılı olarak görülen sözü edilen projenin proje tutarının 510 milyon 821 bin TL, projeye 2013 yılında kümülatif olarak 200 milyon TL harcanmış, 2014 yılı yatırımı ise 30 bin TL’dir” dedi.

Bakan Elvan’a, sözü edilen hat ilave edilmesi yapım işine yönelik olarak ihale teklif verme sürelerinin sürekli ertelenmesinin gerekçesi soran Seçer, 2016 yılında bitirilmesi planlanan ilave hattın bitiş tarihinde herhangi bir uzatma olup olmayacağını öğrenmek istedi. “Proje için etüt çalışması yapılmış mıdır?” diye soran Seçer, şu soruların da yanıtlanmasını istedi:

“Proje için yapılan 200 bin TL’lik kümülatif harcama nerelere yapılmıştır? Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ‘Başbakan’ sıfatıyla Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yaptığı ziyaret sırasında Mersin’de başlatılan ve devam eden demiryolu projelerinin toplamda 1 katrilyon 228 trilyon lirayı bulduğunu açıklamıştır. Sözü edilen projeler tek tek gösterilmek üzere projeler, yapılan harcamalar ve ihale ve tamamlama bedelleri ile başlangıç ve bitiş tarihleri nelerdir? 2002-2014 tarihleri arasında Bakanlığınıza bağlı olan kurum ve kuruluşlara ait yarım kalan projeler ve atıl yatırımlar hangileridir? Programa alınıp da başlanamayan proje ve yatırım var mıdır? Bunlar hangileridir? Projeler yarım kaldığı için devletin uğradığı zarar ne kadardır?”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A DAVET

Seçer, soru önergesiyle ilgili yaptığı açıklamada ise Mersin’deki projelerin durduğunu, bu durumun ise kent dinamiklerinde huzursuzluğa neden olduğunu öne sürdü. Çukurova Bölgesel Havaalanı’nın temelinin atıldığını ancak çalışmaların durduğunu, Akdeniz Oyunları’na yetişeceği ve binlerce kişiye iş olanağı sağlayacağı belirtilen Tarsus-Kazanlı Sahil Bandı projesinde hala bir arpa boyu yol alınamadığını dile getiren Seçer, son olarak da bütün bunlara ulaştırma alanında önemli katkı sağlayacak projenin ihalesinin ertelenmesinin eklendiğini kaydetti. Mersin’in bu durumu hiç hak etmediğini vurgulayan Seçer, Cumhurbaşkanlığı Seçimi sürecinde Mersin’e de gelen Recep Tayyip Erdoğan’ın “Allah nasip eder de cumhurbaşkanlığına seçilirsem Mersin’de devam eden tüm yatırımların, tüm projelerin takipçisi olacağım. Hiçbir yatırım, hiçbir proje atıl kalmayacak” dediğini anımsatarak, Erdoğan’ı Mersin’e davet etti. Seçer, “Artık 76 milyon yurttaşın tarafsız Cumhurbaşkanı olacağı iddiasındaki Erdoğan’ı sözünün arkasında durarak kentimizdeki projeleri yerinde görmeye ve sözünün gereğini yerine getirmeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar