Kocaoğlu, İZBAN hattında meydana gelen patlamaya ilişkin açıklama yaptıKocaoğlu, İZBAN hattında meydana gelen patlamaya ilişkin açıklama yaptı :İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, cuma günü İZBAN hattında çalışana TCDD’den kiralık trende arklanma nedeniyle meydana gelen patlamayla ilgili yolculara “Geçmiş olsun” dedi. Gerekli tedbirlerin alındığını belirten Kocaoğlu, “Önemli olan can güvenliği” dedi. Kocaoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın askıya çıkardığı 1/100 bin ölçekli Manisa-İzmir Çevre Düzeni Planı’nda itiraz edecekleri yerler olduğunu açıkladı.

Kocaoğlu, İnciraltı Kent Ormanı’nda 9 ilçede görev yapacak 93 araçla ilgili yapılan törendan sonra gazetecilerin kent gündemiyle ilgili sorularını yanıtladı. Banliyö seferi yapan İZBAN A.Ş’NİN TCDD’den kiraladığı trende meydana gelen arklanma nedeniyle yaşanan olayla ilgili değerlendirme yapan Kocaoğlu “Bir görünmez kaza yaşandı. Çok şükür can kaybı yok. İster istemez bir panik oldu ve bu panikten ötürü hasar yaşandı. Geçmiş olsun diyoruz. Arkadaşlar gerekli açıklamaları yaptı. Umarız bir daha böyle bir kaza yaşamayız” dedi. Kocaoğlu Ankara’dan gelen 10 tren setinin seferden çekilip çekilmeyeceği ile ilgili olarak ise gerekli tedbirlerin alındığını belirterek “Bu teknik bir konu. Önemli olan can güvenliği. Önce sağlık. Onun için de ne gerekiyorsa yapılacak” dedi.

Torbalı istasyonunun açılışı ile birlikte İZBAN hattını kullanan yük ve yolcu trenlerinin ana hat dışında kalacaklarını, sefer sıklıklarının ise artacağını dile getiren Kocaoğlu, “Şu anda bu konunun üzerinde çalışılıyor. Bunun miladı Torbalı’nın açılması olabilir. Hattın açılmasıyla birlikte güneyden gelen bölge trenlerinin Torbalı’da kesilmesi konusu hemen hemen netleşti. Torbalı açıldığında bu gerçekleşir” dedi.

“METRO GÜVENLİKSİZ KALMAZ”

İzmir Metro A.Ş.’de gerçekleşen temizlik işleri ve güvenlik ihalesi sonrasında başlayan güvenlik elemanı kriziyle ilgili konuşan Kocaoğlu “İhale şirketin kendi bünyesinde giden bir iştir. Orada bizim herhangi bir müdahale söz konusu değil. Prosedür yasal çerçevede devam ediyor. Yerine yeni çalışanlar gelecek. Her zaman her kurumda ihalenin çıkmaza girmesi, ertelenmesi gibi durumlar yaşanabilir. Güvenliksiz kalmaz. Mücbir sebepten ötürü geçici bir görevlendirme yaparlar, o halledilir. Bir problem de yaşanmaz” dedi.

100 BİNLİK BAKANLIK PLANINA İTİRAZ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nun askıya çıkardığı 100 bin ölçekli Manisa-İzmir Çevre Düzeni Planı üzerindeki değerlendirmenin sürdüğünü belirten Kocaoğlu, kabul edecekleri de itiraz edecekleri yerler de olduğunu açıkladı. Kocaoğlu “Biz değerlendirdik. Kabul edeceğimiz yerler var. İtiraz edeceklerimiz de var. Davaya giden konular da olabilir. Kentin geleceği açısından hayati bir şey söz konusu ise davaya gider. Ama böyle bir şey yoksa dava açmak heveslisi değiliz. Duruma göre bakıp değerlendireceğiz” dedi.

Reklamlar