Gaziantepin Tartışmalı Tramvayları 2015’in Sonunda Faaliyete Geçecek

Gaziantepin Tartışmalı Tramvayları 2015’in Sonunda Faaliyete Geçecek :Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, çürümeye terk edilen 28 tramvay ile ilgili açıklama yaptı.


“Araçların hattımızla herhangi bir uyumsuzluğu bulunmamaktadır” diyen Büyükşehir Belediyesi, tramvayların mevcut hatta kullanılması için gerekli olan sinyalizasyon alt yapı ekipmanlarının temin edilmesi ve araç üzerine montajlarının yapılması ile araçların görsel yolcu bilgilendirme sistemlerinin, klima sistemlerinin, koltuklarının ve iç bölümlerinin yenileme işlemleri için ihalenin yapıldığını, revizyon ve yenileme işlemlerine başlandığını ve 2015 yılının sonuna doğru tramvayların hizmete gireceğini duyurdu.

Cihan Haber Ajansı’nın, Gaziantep’te 28 tramvayın çürümeye terk edilmesini gündeme taşıması sonucu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. 1994 model tramvayların hatlarla bir uyumsuzluğu olmadığını iddia eden Büyükşehir Belediyesi, aynı açıklamada ise tramvayların birçok eksiği olduğunu duyurarak, kendi açıklamasıyla çelişti. Büyükşehir Belediyesi, “Araçların hattımızla herhangi bir uyumsuzluğu bulunmamaktadır” dedi ancak, aynı açıklamada, “Bakımların dışında, tramvayların mevcut hattımızda kullanılması için gerekli olan sinyalizasyon alt yapı ekipmanlarının (makas kontrol sistemleri, trafik kontrol sistemleri, merkez haberleşme sistemleri) temin edilmesi ve araç üzerine montajlarının yapılması ile araçların görsel yolcu bilgilendirme sistemlerinin, klima sistemlerinin, koltuklarının ve iç bölümlerinin yenileme işlemleri için ihale yapılmış olup, revizyon ve yenileme işlemlerine başlanmıştır. Ayrıca her farklı tramvay aracında tramvay araç sürücülerinin aracı kullanabilmeleri için vatman eğitimleri de devam etmektedir.” diyerek tramvayların birçok eksiği olduğunu itiraf etti.

İHALE SÜRECİ ÇOK DETAYLI VE UZUN

Bu tramvayların alımı Devlet İhale Kanununa göre yapıldığını açıklayan belediye, ihale sürecinin çok detaylı ve uzun olduğunu vurgulayarak, tramvayların alımıyla ilgili bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. Yapılan açıklamada, “Bu tramvayların alımı Devlet İhale Kanununa göre yapılmıştır. Bu nedenle süreçler çok detaylı ve uzundur. Bu ön hazırlıkların tamamlanmasının ardından bakım çalışmaları başlamıştır.” denildi.

8 TRAMVAY, KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE KİRALANDI

Yapılan tedarik, eğitim, bakım, yenileme ve test çalışmalarının tamamlanmasının ardından tramvayların 2015 yılı sonu itibari ile kademeli olarak hizmete sunulacağının bilgisi verildi. Ayrıca belediye tarafından yapılan açıklamada, Fransa’dan alınan ve herhangi bir uyumsuzluğu olmadığı iddia edilen tramvaylardan 8 tanesinin 2016 yılının sonuna kadar Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne kiralık olarak verildiği açıklandı.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar