Hayalet Nazi Treni yerin 50 metre altında

Hayalet Nazi Treni yerin 50 metre altında :TV’ye çıkan iki hazine avcısı, altın dolu “Nazi Treni”ne ait olduğunu ileri sürdükleri uydu görüntülerini yayımladı. Görüntülerin yerin 50 metre altından çekildiği açıklandı


Nazilerin 70 yıl önce Kızıl Ordu’dan kaçırmak istediği altınlarla dolu kayıp trenle ilgili tartışmalar sürüyor. Nazilerin İkinci Dünya Savaşı’nda altın yüklü bir treni Walbrzych kentindeki Ksiaz Şatosu’nun altına sakladıkları öne süren hazine avcıları Piotr Koper ve Andreas Liechter, Polonya’da yayım yapan bir TV’de iddialarını tekrarladı. İddialarını delillerle kanıtlayabileceklerini belirten ikili, trene ait olduğunu söyledikleri bir uydu görüntüsünü de paylaştı.

‘KİMLİĞİMİZİ AÇIKLADIK ÇÜNKÜ’
Walbrzych’deki yetkililerin geçtiğimiz ay altın dolu kayıp bir trenle ilgili avukatları aracılığıyla iki kişinin kendilerine başvurduğunu açıklamasıyla gündeme gelen “Hayalet Nazi Treni” dünya kamuoyunu meşgul etmeye devam ediyor. Konuyla ilgili ilk kez kapsamlı açıklamalarda bulunan Liechter, treni ilk olarak kendisinin keşfettiğini doğruladı. Şimdiye kadar kimliklerini gizleyen ikili, iddialarının gerçek olduğunu kanıtlamak için kimliklerini açıkladıklarını belirtti.

ÖZEL BİR RADAR SAYESİNDE
Koper ise, “Kendi kaynaklarımız, ekipmanımız ve yeteneklerimizle keşfettiğimiz ve bizzat görgü tanığı olduğumuz tren ile ilgili açık kanıtlarımız var” dedi. İkili, trene ait ilk görüntüyü de yayımladı. Görüntünün yer altını görüntüleme ve üç boyutlu fotoğraflar gönderme özelliğine sahip radar yardımıyla, yerin 50 metre altından çekildiği belirtildi.

EMEKLİ MADENCİ DE NAZİ TRENİNİ ANLATTI
Bölgede uzun zaman yer altında çalışmış olan 85 yaşındaki emekli madenci Tadeusz Slowikowski de Koper ve Liechter’ın kendisini ziyaret ederek treni bulduklarını söylediklerini açıkladı. 1950’li yılların sonlarında Walbrzych’deki kayıp Nazi trenini ilk kez gündeme getiren kişi olduğunu belirten Slowikowski, o dönem inşaat halinde olan tren yollarında çalışırken saldırıya uğrayan bir Alman’ı kurtardığını, bunun karşılığında da Schulz isimli Alman’ın kendisine trenin yerini söylediğini iddia ediyor. Slowikowski, elde ettiği harita ve krokilerin bir çok kez çalınma riski atlatması sebebiyle, çalışmalarını bankadaki gizli bir arşivde tutuyor.

KÜLÇE ÇİKOLATALAR BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR
Hazine meraklıları ve çok sayıda turisti bir anda bölgeye çeken Nazi treni, şimdiden marka özelliği kazanmış durumda. Trende olduğu düşünülen hazineden esinlenerek yapılan kütle altın şeklindeki çikolatalar, Polonya’nın Walbrzych kentinde satılmaya başlandı. Bölgeye ziyarete gelen meraklılar, hediyelik eşya olarak Nazi altınları temalı çikolatalara büyük rağbet gösteriyor.İlk yorum yapan olun

Yorumlar