Hindistan 15 milyar dolara hızlı tren alıyor

Hindistan 15 milyar dolara hızlı tren alıyor : Hindistan, eskiyen demiryolu sistemini yenileştirme programı çerçevesinde Japonya’dan hızlı tren alıyor.


Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Mumbai ile Ahmedabad arasında hizmet verecek yeni trenin sekiz saatlik yolculuğu iki saate indireceğini açıkladı. Geçen hafta Hindistan Bakanlar Kurulu, hızlı tren sistemi için 14,7 milyar dolarlık bütçeyi onaylamıştı.

Anlaşma, Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin üç günlük Hindistan ziyareti sırasında imzalandı. Yeni Delhi’deki görüşmelerde, Asya’nın ikinci ve üçüncü en büyük ekonomilerinin liderleri, başka alanlarda da işbirliği yapılmasını öngören anlaşmalar imzaladı. Abe ve Modi’nin ayrıca nükleer enerjinin barışçıl amaçlı kullanımı konusunda bir mutabakat zaptı imzaladıkları da haber veriliyor. Bu anlaşma, Japonya’nın Hindistan’a nükleer santral teknolojisi ihraç etmesine izin verecek.

İki ülke de Çin’le sınır sorunları yaşıyor. Bazı gözlemciler, imzalanan anlaşmaları Çin’in bölgede artan nüfuzuna karşı atılmış bir adım olarak görüyor.

 


İlk yorum yapan olun

Yorumlar