Kocaeli Büyükşehir Genel Sekreteri Tramvay Çalışmalarını Esnafa Anlattı

Kocaeli Büyükşehir Genel Sekreteri Tramvay Çalışmalarını Esnafa Anlattı :Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, tramvay hattının alt yapı çalışmalarının başlayacağı Bekirpaşa’da vatandaşlarla bir araya geldi.
Tramvayın hattının alt yapı çalışmalarının yapıldığı Bekirpaşa Yenişehir mahallesinde bulunan Gazi Mustafa Kemal Paşa Bulvarı’nda esnaf ile konuşan ve altyapı üst yapı çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Genel Sekreter Büyükakın, “Ulaşım ve zabıta birimlerindeki arkadaşlarımız çalışmalar başlamadan önce esnafımızla bulvarı santim santim dolaşacak. Özel durumu olan esnafımız için ihtiyaca göre çözümler üreteceğiz. Gerekirse ekip sayımızı artırıp, esnafımızın desteğiyle burada oturan vatandaşlarımızı da rahatsız etmeden gece de çalışabiliriz” dedi.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’ın Yenişehir esnafıyla bir araya geldiği toplantıya Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, Ulaşım Dairesi Başkanı Mustafa Altay, Zabıta Dairesi Başkanı Sadettin Özalay, Raylı Sistemler Şube Müdürü Ahmet Çelebi ile ilgili birimlerden personel katıldı. Bölge esnafı ve vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği programda ilk olarak Akçaray tramvay hattının geçeceği güzergahla ilgili hazırlanan simülasyon gösterildi.
Toplantıda ilk olarak söz alan Raylı Sistemler Şube Müdürü Çelebi, alt yapı çalışmalarının başlayacağı bölümlerle ilgili detaylı bilgi aktardı. İlk olarak alt yapıda deplase çalışmalarının yapılacağı bilgisini veren Çelebi, ardından üstyapıya geçileceğini ve son olarak rayların döşenmesine başlanacağını söyledi.
‘Yaşanan tüm sıkıntılarda 24 saat bu arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz” diyen Genel Sekreter Büyükakın, toplantıya katılanların sorularını yanıtladı.
Toplantıda verilen bilgileri dikkatle dinleyen esnaf, “Bu güzergahta çalışmalar ne zaman başlayacak? Esnafa ne şekilde destek olacaksınız? Tramvay yolunda araçlar nereye park edecek? Çalışmalar ne kadar sürecek? Alt yapı çalışmalarında elektrik, internet ve su kesintisi olacak mı?” gibi sorular yöneltti. Bulvar esnafı içinde sağlık, üretim gibi özel durumları olan esnaf da görüşlerini paylaştı.
Hava durumunun uygun olması durumunda önümüzdeki hafta sonu veya hafta başından itibaren çalışmaların başlamasını planladıklarını söyleyen Genel Sekreter Büyükakın, “Öncelikle alt yapıda yeni hatlar oluşturulmadan deplase yapılmayacak, bu nedenle elektrik, internet ve su kesintileri olmayacak. Herhangi bir kaza nedeniyle kesinti olması durumunda ise ekiplerimiz hemen müdahale edecek ve ilgili kurumları yönlendirecek. Trafik bir şehrin kan damarları gibidir. Biz burada adeta açık kalp ameliyatı yapıyoruz. Bir yandan tramvay projemizi ilerletirken, bir yandan esnafımızın ve halkımızın en az şekilde etkilenmesini, sağlamaya çalışıyoruz. Benim dedem, babam ve ben burada doğduk büyüdük, ben de İzmitliyim. Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun ve bizim şehrin zararına olacak hiçbir şeyin içinde olmamız söz konusu olamaz” şeklinde konuştu.
Esnaftan projede yer alan sorumlu kişilerin telefonlarını not etmelerini ve diğer esnaf arkadaşlarıyla da paylaşmalarını isteyen Genel Sekreter Büyükakın, “Arkadaşlarımız esnafımızla birlikte caddeyi santim santim dolaşacak. Her esnafımızla ilgilenecek. Özel durumu olan esnafımıza önerileri doğrultusunda alternatifler üretilecek. Arkadaşlarımızın telefonları size 24 saat açık olacak. 700 metrede bir tramvay duraklarımız olacak, duraklar hariç tramvay hattı hemzemin olduğu için araç geçişine engel olmayacak. Ayrıca yoldan itibaren en az 2 metre genişliğinde kaldırım çalışması yapacağız. Esnafımızın da desteğiyle güzergah boyunca parklanma için cepler bırakabiliriz, ayrıca arka sokaklarda otopark alanları oluşturabiliriz” ifadelerini kullandı.
İzmit’e esnafın ve kent halkının katkısıyla hizmet etmek istediklerini aktaran Genel Sekreter Büyükakın, “Bu nedenle bugün sizinle bir araya geldik. Bakın 20 yıl sonra bu kentte trafik yoğunluğu 4 katına çıkacak. Eğer bu raylı sistem çalışmalarını yapmazsak, buralarda yollar tıkanacak. Bu hizmeti de yaparken, esnafımızın önerilerini almak, isteklerini dinlemek amacıyla sizinle bir araya geldik. Burada hiç sıkıntı olmayacak dersek, sizi kandırmış oluruz. Bizim amacımız bu değil. Biz sıkıntıları sizin de önerilerinizle en aza indirmek istiyoruz. Çalışmalar sırasında trafiğe kapatılması gereken alanlar için alternatif güzergahlar oluşturacağız” dedi.
Akçaray tramvay projesinin kent açısından öneminin farkında olduklarını ifade eden bölge esnafı, toplantıda çalışmalarla ilgili öneri ve isteklerini paylaştı. Büyükşehir’in çok güzel bir projeyi kente kazandıracağını dile getiren bölge esnafı ve vatandaşlar, program boyunca çeşitli sorular yöneltti. İlgili personelin iletişim numaralarını da not eden esnaf, projeye önerileriyle destek olmaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi.İlk yorum yapan olun

Yorumlar