Bakan Arslan, Ülkeyi Demir Ağlarla Örmeye Devam EdiyoruzBakan Arslan, Ülkeyi Demir Ağlarla Örmeye Devam Ediyoruz : Kars Lojistik Merkezin temeli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından Kars’ta düzenlenen törenle atıldı.

“81 İLDE HİZMETİ SÜRDÜRÜYORUZ”

Törende konuşan Bakan Arslan, Bakanlık olarak 100 bin kişilik bir aile olduklarını vurgulayarak, ülkeye hizmet etmek için gecesini gündüzüne katan bütün çalışma ekibine teşekkür etti.

“ÜLKEYİ DEMİR AĞLARLA ÖRMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Ülkeyi bir baştan bir başa demir ağlarla örmeye devam ettiklerine işaret eden Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada bir kere daha söylemek istiyorum ki, 1950’den sonra özellikle 50 yıl boyunca demiryolları tamamen ihmal edilmiş. Atatürk’ün çok önemsediği demiryolları kaderine terk edilmiş. Ne olmuş? 100 sene önce 120 kilometre hızla giden yol yapılmış, sonra yol bozulmaya başlamış. Biz yolu yenileyeceğimize demişiz ki ‘buradan 100 kilometre hızla gidebilirsin’. Tekrar yol eskimiş, yine yolu yenileyeceğimize demişiz ki ‘buradan 70 kilometre hızla gidersin.’ Yine eskimiş, yeni yolu yenileyeceğimize demişiz ki, ‘buradan 50 kilometre hızla gidersin.’ Ne yaptık, dededen kalma evi, birileri yenilemez iken biz dünyanın en lüks, en konforlu evini, en konforlu yolunu milletimizin hizmetine sunduk. Avrupa’nın 6. dünyanın 8. yüksek hızlı tren işletmecisi haline geldik.”

Arslan, demiryolu ulaşımında gerçekleştirilen yatırımlara değinerek, “Kara tren gecikir, belki de hiç gelmez” türküsünü de değiştirdiklerini kaydetti.

YENİ DEMİRYOLLARI YAPILIRKEN ESKİ DEMİRYOLLARI MODERNLEŞİYOR

Bakan Arslan, “Bir şeyi daha yapıyoruz, kara trenden kurtulmamız çok önemli. Türküyü değiştiriyoruz. ‘Kara tren gecikir, belki de hiç gelmez’den yüksek hızlı tren yetişir dönemine geldik. Türküyü değiştirdik. 4 bin kilometre olan elektrikli hattı, 6 bin 300 kilometreye getirdik. Bununla da yetinmiyoruz, 2 bin 300 kilometrede şuan inşaat devam ediyor. Sinyalli hat miktarı 5 bin kilometre iken, 7 bin 300 kilometreye getirdik. Ve orada da 2 bin 300 kilometrede çalışmalarımız devam ediyor. 11 bin kilometrelik hattın tam 10 bin kilometresini yeniledik. Amacımız, olanı daha konforlu hale getirmek, onunla da yetinmeyip ülkemizi bir başkan bir başa kaliteli konforlu demiryolu ağlarıyla örmek istiyoruz.” diye konuştu.

412 BİN TON TAŞIMA KAPASİTESİ 500 KİŞİLİK İSTİHDAM

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın Kars Lojistik Merkez’in temel atma töreninde yaptığı konuşmasında; “300 bin metrekarelik alan üzerinde kurulacak projenin sözleşme bedelinin 94 milyon 300 bin TL olduğunu bildirdi. Yıllık 412 bin ton taşıma kapasitesine sahip Lojistik Merkezin konteyner stok alanın da 175 bin metrekare olduğunu belirterek, demiryolu ünitelerinin yanı sıra her türlü idari ve sosyal donatıların bulunduğu lojistik merkezin içine 16 kilometrelik demir yolu hattı yapılacağını ve ulusal demiryolu ağına bağlantılı olacağını ifade etti.

Apaydın, sözlerini “Kısa süre içerisinde proje ve ihale süreçlerini tamamlayarak bugün temel atma noktasına gelmemizde projenin bizzat takipçisi olan Sayın Bakanım başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edileceği 690 günde hizmete açmayı planladığımız lojistik merkezimizin serhat şehrimiz Kars’a, Bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum.” şeklinde noktaladı.

Konuşmaların ardından Lojistik Merkezin temel atma seremonisi gerçekleştirildi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!1 Yorum

  1. Ancak yolcu treni işletmeciliği çok zayıf kalıyor. Güneyden kuzeye(zonguldak-İskenderun, Samsun-Batman gibi) ve doğudan batıya Kars-Mersin, Kars-İzmir ve Kars-söke(Aydın) gibi hatlara ihtiyaç var. Ayrıca şu anki İzmir ankara YHT bağlantılı ulaşımda Ankara ya YHT bağlantısını saati hiç uygun değil, bir önceki saatte kalkan YHT ye göre planlanmalı Ayrıca İzmir konya treni de Konyadan Adana ve Gaziantap’e kadar devam ettirilebilir, Aynı zamanda Konya’dan ilk kalkacak olan ankara YHT ye destek verilebilir. Böylece İzmir Ankara arasında Hem balıkesir-kütahya yönündeki merkezlerden hem de uşak afyon yönündeki merkezlerden Demiryoluyla ulaşım sağlanmış olur. Sonuç olarak da cumhuriyet tarihinde ilk defa TCDD kara geçmiş olur. bilginize, önermesi bizden. Ha birde Madem Erzurum ve Kars’ a kadar YHT yapacaksınız o zaman mutlaka Van’ dan Erciş ve Ağrı’ yı kapsayacak şekilde Erzurum’ a Demiryolu planlayın ve yapın.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.