İZBAN Treni İle Hafriyat Kamyonu Çarpıştı

İZBAN Treni İle Hafriyat Kamyonu Çarpıştı :İzmir’in Torbalı ilçesinde hemzemin geçide kontrolsüz giriş yapan hafriyat kamyonu ile seyir halindeki İZBAN treni ile çarpıştı.

İzmir’in Torbalı ilçesinde hemzemin geçide kontrolsüz giriş yapan 03 SN 529 plakalı hafriyat kamyonu ile seyir halindeki İZBAN treni ile çarpıştı.

Edinilen bilgiye göre, saat 10.00 sıralarında İzmir-Torbalı seferini yapan İZBAN treni, Cumaovası – Torbalı istasyonları arasındaki bir hemzemin geçitte mıcır dolu hafriyat kamyonu ile çarpıştı.

Meydana gelen kazada ölen ve yaralanan olmazken yolcular korku dolu anlar yaşadı.İhbar üzerine olay yerine sağlık ekipleri ve emniyet ekipleri sevk edildi. Kazadan sonra İZBAN seferleri durdu ve yolcular ESHOT otobüsleri ile taşındı.

Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Çar 13

İhale İlanı : Akü Satın Alınacaktır

Kasım 13 @ 11:00 - 12:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

1 Comment

  1. Bu ve benzeri feci kazaların önüne geçilmesi “gerek-şart”! Bunun da tek yolu: ya tercihen alt-/üst geçitler yardımıyla iki sistemin kesişmesinin tamamen önlenmesi, ya da –şayet alt-/üstgeçit çeşitli (ör.: ekonomik) nedenlerle yapılamıyor ise, en azından geçitlerin o denli barikatlanması ki, trenin gelişi esnasında lastik tekerlekli kara taşıtlarının hatta girişinin kesinlikle önlenmesidir. Yoksa iner-/kalkar, yani açılır-kapanır bariyer sistemleri ile, bu ülkede bu sorunun henüz çözüm olamadığını kavramamız gereki. Çünkü bu bir alışkanlık (alışmamış kıçta don durmuyor), eğitim-kültür düzeyi, akıl-irfan… meselesi. Vatandaşın önce demir tekerlekli araçların ne denli ağır ve ataleti yüksek, zorlu birer araç olduğunu ve bu nedenle kesin geçiş üstünlüğüne sahip araçlar olduğunu kavraması gerek…
    Huylu huyundan, alışkanlıklarından kolaylıkla vazgeçemiyor. Dikkat ve özen ise, zaten bizde en son sırada gelmekte. Kara yollarımızdaki akıl almaz kazaların da ana nedeni bu değil mi?

Yorumlar