Hızlı trende yeni yönetmelik… Geciken seferde bilet fiyatının yarısı iade…Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı taslak aşamasında olan yönetmelik ile yeni düzenlemelere gidiyor.

Seyahatlerde demir yollarını tercih eden yolcuların haklarında yeni bir gelişme yaşanıyor. Henüz taslak aşamasında olan düzenlemede bakanlık çeşitli görüşleri almaya başladı bile. Yönetmelikte, seyahat sırasında öncesinde ve sonrasında ortaya çıkacak olası olaylarla ilgili hak ve yükümlülükler belirleniyor.

Yolcu, taşıması kolay ve hacim olarak belirlenen şartlardaki el bagajım ve evcil hayvanlarını yanına alabilecek. Ancak yolcuları rahatsız edebilecek bagaj ve evcil hayvanlara müsaade edilmeyecek. Yolcunun nezaretinde bagajlar kontrol edilebilecek.

BİLET FİYATININ YARISI İADE EDİLECEK

Tren işletmecisi yolcunun trene binerken, inerken veya içinde olduğu sırada herhangi bir kazadan dolayı ölmesi veya yaralanmasından sorumlu olacak. Varış noktasında 1 saat ve daha fazla gecikmeyle varılması hâlinde, yolcular işletmeciden tazminat talep edebilecek.

Bu durumlarda ödenmiş bilet ücreti üzerinden, 60 ila 119 dakika gecikilmişse, bilet ücretinin yüzde 25’i, 2 saati geçen gecikmelerde ise biletin yüzde 50’si tazminat olarak ödenecek. Yolcuya seferdeki gecikme bilgisi verilirse, tazminat talep edilemeyecek.

Reklamlar