Malatya’nın Çevre Dostu Trambüs Sistemi İle İlgili Rapor Yayınlandı2015 yılının Mart ayında Malatya’da hayata geçirilen Trambüs Sistemi ile ilgili bir rapor yayınlandı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Toplu Taşıma Hizmetleri Motaş Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Trambüs faaliyet raporunda dizel motorlu araçlarla kıyaslanan Trambüs Sisteminin çevreye ve ilimizin ekonomisine kazandırdıkları paylaşıldı. Dizel motorlu araçların tabiata saldığı karbon ile sıfır emisyonlu olan Trambüs araçlarının engellediği karbon miktarı rapora yansıdı.

Raporda ayrıca dizel araçlarla aynı sayıdaki yolcular taşındığında tabiata salınan karbon miktarının doğadan temizlenmesi için dikilmesi gereken ağaç sayısı da verildi. Yani Trambüs Sisteminin hayatını kurtardığı ağaç sayısı da verilerek Trambüs Sisteminin ne denli çevre dostu olduğu vurgusu yapıldı.

Türkiye’de ilk kez Malatya’da hayata geçirilen Trambüs Sistemi için ön görülen artıların ziyadesiyle elde edildiğinin belirtildiği istatistikî veriler şöyle: