Lokomotifin Kritik Parçası “Cer Konvertörü” Milli İmkanlarla Üretildilokomotifin kritik parcasi cer konvertoru milli imkanlarla uretildi
lokomotifin kritik parcasi cer konvertoru milli imkanlarla uretildi

Eskişehir’de, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun iş birliğiyle raylı sistemler sektörünün gelişmesinde bir dönüm noktası oluşturacak yerli ve milli yeni nesil ‘cer konvertörü’ üretildi.

TÜLOMSAŞ ve TÜBİTAK iş birliğinin, yüksek katma değerli teknolojik ürünleriyle ülke ekonomisine ve yan sanayinin geliştirilmesine de reel katkı sağlayacağını ifade eden yetkililer, Türkiye’de ilk kez milli olarak bir cer konvertörü ünitesinin geliştirilip ticarileştirilmesinin sektörün millileştirilmesi adına önemli bir kilometre taşı kabul edildiğini belirtti. Yetkililer, bu çalışmayla, yüksek maliyetli olan konvertör ünitelerinde dışa bağımlılığın önüne geçileceğinivurguladı.

Milli olarak üretilen cer konvertörü ünitesi, ana hat lokomotifleri gibi daha yüksek güç gereksinimi olan lokomotiflerde kullanılacak. Cer konvertörü ünitesi milli yüksek hızlı trenler için de geliştirilebilecek.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.