Gebze-Halkalı Banliyö Hattı Aceleyle AçılmamalıTMMOB ile BTS Ankara’da meydana gelen tren kazasında siyasi ve idari sorumluluğa dikkat çekerek, Marmaray Gebze-Halkalı Banliyö Hattı’nın da yerel seçim öncesi aceleyle açılması halinde kaza yaşanabileceği endişesini dile getirdi

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS), dün Ankara’da meydana gelen tren kazasında siyasî ve idarî sorumluluğa vurgu yaparak, İstanbul’daki demiryolu projesi Marmaray Gebze-Halkalı Banliyö Hattı’nın da aceleyle yerel seçim öncesinde açılması halinde kaza yaşanabileceğine dikkat çekti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tren seferiyle ilgili haberleşme konusunda Devlet Demiryolları’ndan üç personeli gözaltına alması da tartışmaya sebep oldu. Sendika ve meslek örgütleri, “Kazaya ilişkin fatura alt düzeyde görevli personele kesilmemeli” tepkisini gösterdi.

TMMOB ve BTS’ye göre; Ankara’daki tren kazasında aslî sorumlu, demiryolu taşımacılığında gerekli altyapı çalışmalarına maddî yatırım yapmayan ve yeterince insan gücü çalıştırmayan siyasî iktidar. TMMOB ve BTS, eğer Marmaray Projesi’nin benzer bir şekilde Mart’taki yerel seçimler öncesinde açılması söz konusu olursa altyapıda eksiklikler olabileceğini ve bunun da kaza ihtimalini arttırdığını da belirtti. TMMOB ve BTS, Marmaray Projesi için de “endişeliyiz” mesajını verdi.