Tren Kazasında Ölen Makinistlerin İsimleri Belli OlduAnkara’da bu sabah saat 06.36’da meydana gelen yüksek hızlı tren kazasında yaşamını yitiren 3 makinistten Tokat’lı Hulusi Böler (34), yarın memleketi Üzümören beldesinde toprağa verilecek.

Saat 06.30’da, 206 yolcusuyla Anıttepe’deki Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’ndan Konya yönüne hareket eden yüksek hızlı tren, saat 06.36’da, Marşandiz İstasyonu girişinde yol kontrolünde görevli kılavuz tren ile kafa kafaya çarpıştı. Kazanın etkisiyle hızlı trenin 2 vagonu ve klavuz tren hurdaya döndü. Marşandiz İstasyonundaki üst geçit de çarpmanın etkisiyle yüksek hızlı trenin trenin üzerine çöktü. Büyük hasar gören kılavuz tren ise yaklaşık 30 metre savrularak ters döndü ve raydan çıktı. Kazada, 3’ü makinist, 6’sı yolcu toplam 9 kişi yaşamını yitirdi, 86 kişi yaralandı.

Kazada ölen makinistlerin isimleri de belli oldu. Yüksek Hızlı Tren makinistleri Adem Yaşar ve Hulusi Böler ile kılavuz tren makinisti Kadir Ünal, kazada yaşamını yitirdi. Kazada hayatını kaybedenlerden birisinin de Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Prof. Berahitdin Albayrak olduğu öğrenildi.

Kazada hayatını kaybeden makinistlerden Hulusi Böler’in Tokatlı olduğu öğrenildi. Böler’in vefat haberi il merkezine bağlı Üzümören beldesinde yaşayan akrabalarına ulaştı. 11 yıldır TCDD’de makinist olarak görev yapan Böler’in iki çocuk babası olduğu öğrenildi. Böler’in cenazesi yarın Üzümören beldesinde düzenlenecek törenle toprağa verilecek.