TCDD 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Etkinliklerine Ev Sahipliği Yapacak

tcdd 2019 prof dr fuat sezgin yili etkinliklerine ev sahipligi yapacak
tcdd 2019 prof dr fuat sezgin yili etkinliklerine ev sahipligi yapacak

Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle ilan edilen ‘2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı’ dolayısıyla TCDD ile Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı(İBTAV) ve Kırıkkale Üniversitesi arasındaki İşbirliği Protokolü İmza Töreni, 23 Ocak 2018 Çarşamba günü Genel Müdürlük Küçük Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Apaydın: “TCDD olarak üzerimize düşeni yapacağız”

İş birliği Protokolü İmza Töreninde konuşan ve Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle ilan edilen“Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” nın önemine vurgu yapan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, kendisini İslam’a, tarihe ve İslam kültürüne adamış Prof. Dr. Fuat Sezgin’in yapmış olduğu faaliyetlerin ülkemizde tanıtılması ve anlatılması bağlamında, Devlet Demiryolları olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarının altını çizdi.

TCDD olarak günlük 44 adet YHT seferi gerçekleştirdiklerini ve günlük yaklaşık 22 bin yolcu taşıdıkları bilgisini veren Apaydın, bunun tabi bir sonucu olarak gar ve istasyonlarda da önemli miktarda yolcu ağırladıklarını kaydetti. Protokolün ve atılan imzaların hayırlara vesile olmasını dileyen Genel Müdür Apaydın, “Gerek gar ve istasyonlarımızda gerekse yüksek hızlı trenlerimizde yolcularımıza vakfımızın ve üniversitemizin hazırlamış olduğu materyalleri ve bilgilendirme etkinliklerini beraber yapacağız. Prof. Dr. Fuat Sezgin hocamızın yapmış olduğu hizmetlerin toplum tarafından daha iyi anlaşılması ve idrak edilmesi konusunda TCDD olarak üzerimize düşeni yapacağız. Ben bu protokolün yürütülmesinde başta rektörümüze ve vakıf başkanımıza teşekkür ediyorum.“ diye konuştu.

Çetinkaya: “Prof. Dr. Fuat Sezgin, dünyanın önde gelen bilim adamlarından biriydi”

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in çalışmalarından, hayatından ve katkılarından söz eden İBTAV Mütevelli Heyeti Yönetim Kurulu Başkanı Mecit Çetinkaya da, 2018 yılında vefat eden Sezgin’in İslamiyet’in batıya medeniyeti götürdüğünü ispat eden, dünyanın önde gelen bilim adamlarından biri olduğunu vurguladı. Protokol kapsamında yapılacak etkinliklere değinen Çetinkaya, “Sayın Genel Müdürümüze ve sizlere bu gelişmelerde ve etkinliklerde bize yardımcı olduğunuz ve olacağınız için teşekkür ediyorum.” ifadelerinde bulundu.

Aslan: “Genel Müdür Apaydın’a Teşekkür Ediyoruz”

Cumhurbaşkanlığının 06 Eylül 2018 tarihli genelgesi çerçevesinde İBTAV tarafından kendilerine kamu kurum ve kuruluşlarının ‘2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı’ dolayısıyla yapacakları etkinlikleri koordinasyon görevinin verildiğine işaret eden Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Ersan Aslan ise “Bugün imzalayacağımız protokol ile protokol imzaladığımız kamu kurum kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum örgütlerinin sayısı 286’ya ulaşmıştır. Etkinlik sayımız da dün itibari ile 600’e yaklaştı. Bugün imzalayacağımız protokol kapsamındaki 5-6 etkinliği de eklediğimiz zaman 600’ü tamamlamış olacağız. Sayın Genel Müdürümüz İsa Apaydın’a böyle bir imkânı hem vakfımıza hem üniversitemize sağladığı için ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatını yerine getirmekte bizlere kolaylık sağladıkları için teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

Konuşmaların ardından TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, İBTAV Mütevelli Heyeti Yönetim Kurulu Başkanı Mecit Çetinkaya ve Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan tarafından işbirliği protokolü imzalandı.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar