Bursa-Yenişehir Hızlı Tren Hattı’nın Yapımı Başlamadan Maliyeti Arttı

bursa yenisehir hizli tren hattinin yapimi baslamadan maliyeti artti
bursa yenisehir hizli tren hattinin yapimi baslamadan maliyeti artti

Balıkesir-Bursa-Osmaneli Demiryolu Projesi ile ilgili 1992 sonu, 1993 başından beri duyabildiğimiz her gelişmeyi paylaşmaya çalışıyoruz.
O dönem…
DYP-SHP koalisyon hükümeti vardı. Hükümetin 2 Numarası konumunda Devlet Bakanı olarak Cavit Çağlar bastırıyordu. Dönemin DYP Grup Başkanvekili olan Turhan Tayan parlamentodan destek veriyordu.
Daha yeni rahmetli olan DYP Bursa Milletvekili Yılmaz Ovalı üstlendiği Plan Bütçe Komisyonu Başkanvekili göreviyle programa aldırma uğraşındaydı.
Sırf bu proje için TBMM’de oluşturulan Alt Komisyon Başkanı da İnegöl kökenli siyasetçi olan DYP Bursa Milletvekili rahmetli Kadri Güçlü’ydü.
Tam sonuç yaklaşılmıştı ki koalisyon bozuldu, siyasi dengeler değişti.
Sonunda…
2011 yılında hızlı tren olarak ihale kararı alındığını bu sütunlardan duyurduk. 23 Aralık 2012’de Mudanya Yolu’ndan Balat’a girişte atılan temelle coştuk.
O temelle…
Bursa-Yenişehir arasında çalışmalar başladı, ama ödenek tünellerde bitince tamamlama ihalesine çıkıldı. Yenişehir-Bilecik hattı için 5 kez güzergah değişti, Yenişehir’deki hatalı güzergah da düzeltildi. Bursa hattının ise Osmaneli’nden Ankara-İstanbul hattına bağlanması kararlaştırıldı.
3 Nisan 2018’de, Bursa-Yenişehir hattının üst yapı ve elektromekanik işleriyle, hattının üstyapı ve elektromekanik olarak hattın tamamı 2 milyar 520 milyon liraya ihale edildi.
Aynı bedelle başka firmaya projenin verildiğini 9 Haziran 2018 günü duyurduk.
İşte…
Projeyle ilgili zaman zaman bilgi aldığımız Ankara’daki yetkili ihaleyle ilgili son durumu aktarınca tüm süreç gözümüzde canlandı.
Dedi ki:
“Nisan ayında yapılan ihaledeki bedelle haziran ayında bir başka firmaya iş verildi, fakat henüz onaylanmadı. O nedenle firma işe başlamadı.”
Şu önemli:
“Geçen yıl ihale yapıldığında Bursa-Osmaneli hattının maliyeti 2 milyar 520 liraydı. O günden sonra döviz yükseldi, demir fiyatları dünya genelinde arttı. Bizim maliyet de 4 milyar lirayı aştı.”
Evet…
Hızlı trenden umudumuzu kesmedik, ama tablo da bu.

Bursa-Yenişehir hattı bitirilecek, ama…

Ankara’da şöyle bir düşünce izlenimi edindik: Yenişehir-Osmaneli hattı daha başlamadan maliyetini katladı, ama Bursa-Yenişehir hattı bitirilirse havaalanı bağlantısı sağlanır.
Doğru…
Yenişehir Havaalanı’na ulaşım demiryolu ile sağlanır, fakat 73 kilometrelik hatta gidip gelecek tren hızlı olmayabilir.
Bir de şu var:
Kent merkezinden havaalanına gitmek için Balat’a ulaşmak gerekecek. O sürede Yenişehir’e ulaşmak daha cazip olabilir.
Belki de lunapark treni gibi gezi amaçlı kullanılır. (Olay – Ahmet Emin Yılmaz)

Günceleme: 24/04/2019 11:46

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*