Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi ve Gebze Halkalı Banliyö Hatları Hakkında

demiryolu bogaz tup gecisi ve gebze halkali banliyo hatlarinin iyilestirilmesi
demiryolu bogaz tup gecisi ve gebze halkali banliyo hatlarinin iyilestirilmesi

Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi ve Gebze Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi; Avrupa yakasında bulunan Halkalı ile Asya yakasında bulunan Gebze ilçelerini kesintisiz, modern ve yüksek kapasiteli bir banliyö demiryolu sistemiyle birbirine bağlamak amacıyla; İstanbul’daki banliyö demiryolu sisteminin iyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi inşa işidir. Üç bölümden oluşmaktadır;


1. İstanbul Boğazı altında 1387 metre batırma tünel ile birlikte yaklaşım tünelleri, üç adet yeraltı ve iki adet yerüstü istasyonunun inşası.

2. Mevcut Gebze-Halkalı arasındaki 63 km’lik banliyö demiryolu sisteminin hemzeminde üç hatta çıkartılarak iyi­ leştirilmesi ve tamamen yeni elektro­ mekanik bir sisteme kavuşturulması.

Hattın 19,2 km Avrupa’da, 43,8 km Asya’da bulunmaktadır.

3. 440 adet Demiryolu aracı imali.

Gebze-Halkalı Projenin En Önemli Amaçları

●● İstanbul’un ulaşım sorunlarına uzun süreli çözümler getirilmesi,

●● Var olan banliyö hatlarının işletme problemlerinin ortadan kaldırılması,

●● Proje ile Asya-Avrupa kıtalarının deniz altından kesintisiz bir demiryolu sistemi ile birbirine bağlanması,

●● İstanbul’un güvenli, konforlu, dayanıklı şehir içi ve şehirlerarası modern bir demiryolu sistemine kavuşturulması,

●● Yolculuk sürelerinin kısalması ve yüksek sayıdaki banliyö treni yolcusuna daha konforlu bir yolculuk sağlanması,

●● Motorlu taşıtlardan çıkan egzoz gazlarından kaynaklanan hava kirliliğinin azalması ve İstanbul’un hava kalitesinin arttırılması,

●● İstanbul’un tarihi merkezindeki araç sayısının azaltılarak tarihi ve kültürel çevrenin korunmasına katkı sağlanması,

●● İş ve kültür merkezlerine kolay, rahat ve çabuk ulaşım sağlayarak kentin değişik noktalarını birbirlerine yaklaştıracak ve kentin ekonomik yaşamına da canlılık katacak olması,

●● Mevcut boğaz köprülerindeki trafik yükünün hafifletilmesi,

●● En Önemlisi Asya ile Avrupa’yı demiryolu ile birbirine bağlayarak Asya ve Avrupa yakaları arasında yüksek kapasiteli toplu taşım imkânı sağlanacak olmasıdır.

Marmaray Projesi

Marmaray Projesi; Asya yakasında Ayrılıkçeşme ile Avrupa yakasında Kazlıçeşme arasındaki toplam 13,6 km’lik güzergâhta inşa edilen bir projedir. Asya ve Avrupa yakasındaki banliyö demiryolu sistemlerini İstanbul Boğazı tabanından birleştirmek suretiyle Pekin’den Londra’ya kadar kesintisiz bir demiryolu ulaşımını sağlayacaktır. Marmaray Projesi Türkiye Cumhuriyeti ile Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında Resmi Kalkınma Yardımı (ODA) Kredileri çerçevesinde imzalanan kredi anlaş-ması kapsamında finanse edilmiştir.

Marmaray Projesinin Teknik Özellikleri

Hem Avrupa hem de Asya yakasında şehrin altında delme tüneller ile toplam uzunluğu 13,6 km olan Marmaray, tek hatta 12,2 km. (iki hat 19,2km) uzunluğunda yaklaşım tünelleri ile boğazın altında 1.387m. uzunluğundaki, su yüzeyinden itibaren maksimum 60m. de-rinlikte, 8,6m. yüksekliğinde ve 15,3m. geni-şiliğinde 1 gidiş 1 geliş olmak üzere 2 hattan müteşekkil 11 adet Batırma Tünel Birimi ola-rak inşaa edilmiştir.

Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi: İnşaat, Elektrik Ve Mekanik Sistemler

Projenin ikinci bölümü olan 63 km uzunluğundaki “Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi” kısmen Avrupa Yatırım Bankası (AYB), kısmen de Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (AKKB) tarafından finanse edilmektedir.

Sözkonusu proje; hat işleri, sinyal sistemi, ye-rüstü istasyonları, işletme, kontrol merkezi ve güç kaynağı sistemi de dahil olmak üzere altyapı ve tüm elektromekanik işlerini kapsa-maktadır.

●● Mevcut (iki hatlı) banliyö hatları iyileştirildi ve yüzeysel metroya dönüştürülerek hat sayısı 3’e çıkarıldı.

●● Güzergahta bulunan toplam 36 istasyon yenilenerek modern istasyonlar haline getirildi ve 2 yeni istasyon inşa edildi.

●● 3.hat şehirlerarası yük ve yolcu trenleri tarafından kullanılacaktır.

●● Banliyö işletmesi ile Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme arası 18 dakika, Gebze Halkalı arası ise yaklaşık 105 dakika sürmektetir.

Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının Güncel Durumu

●● Gebze-Pendik arası 20 km’lik güzergahta 3 hat olarak yapımı planlanan hatlardan olan T3 şehirlerarası tren hattı ile Gebze ve Pendik şehirlerarası tren istasyonları ve bu kesimdeki elektrifikasyon ve sinyalizasyon işlemleri tamamlanarak 25 Temmuz 2014 tarihinde Ankara-İstanbul YHT Projesi ile birlikte işletmeye verilmiştir. Bu bölgedeki diğer iki hat ile 10 adet banliyö istasyon imalatları tamamlanmıştır.

●● Ayrılıkçeşmesi ve Kazlıçeşme arası Marmaray Projesi BC1 kesiminde 13,6 km ve 5 istasyondan oluşan banliyö sisteminin elektrifikasyon ve sinyalizasyonu tamamlanarak 2013 yılında işletmeye verilmiştir.

Demiryolu Aracı İmali

440 adet (34 Adet 10 Araçlık Tren dizisi ve 20

Adet 5 Araçlık Tren dizisi) Demiryolu Aracının;

●● Tasarımı, üretimi ve teslim edilmesi,

●● Kullanılan malzeme, tesis ve işçiliğin sözleşme gerekliliklerini karşıladığını kanıtlamak için gerekli tüm testler,

●● Personel eğitimi,

●● İşlerin işletmeye alınması,

●● Bitirme öncesi ve bitirme sonrası testler,

●● Gerekli tüm yedek parça ve aletlerin temini,

●● 5 yıl boyunca işlerin tamamının bakımı,

●● Bakım süresi boyunca araçların yedek parçalarının öngörülmesi ve temini işlerini kapsamaktadır.

“Demiryolu Aracı İmali” için, Avrupa Yatırım Bankası ve Avrupa Konseyi Kalkınma Ban-kasından finansman sağlanmıştır.

Marmaray Projesi güzergâhında kullanılacak 34×10 ve 20×5 olmak üzere 440 aracın imalatı tamamlanmıştır. Bu araçlardan 300 adedinin montajı Türkiye’deki Adapazarı EUROTEM fabrikasında gerçekleştirilmiştir.

Araçlar Edirne ve Sirkeci Geçici Gare sahalarında depolanmakta ve korunmaktadır. Bunlardan TCDD Taşımacılık A.Ş.’ye teslimi gerçekleştirilen 19 adet 5 araçlı dizinin sinyal ve telsiz ekipmanlarının montajı tamamlanarak hali hazırda Marmaray işletmesinde kullanılmaktadır.

Gebze Halkalı Marmaray Metro Haritasısohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar