Yerli Otomobil Fabrikası Nerede Kurulacak?

Yerli Otomobil Fabrikası Nerede Kurulacak?
Yerli Otomobil Fabrikası Nerede Kurulacak?

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tanıtımı bugün yapılacak. Vatandaşlar heyecanla tanıtımı beklemeye başladılar. Tanıtım Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilecek.


Yerli otomobil tanıtımı 27 Aralık Cuma günü Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılacak. Tanıtım Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilecek. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) aracı bugün 14.00’te tanıtılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, yerli elektrikli otomobil üretim tesisi Bursa’da kurulacak ve proje bazlı devlet yardımı verilecek. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından komple yeni yatırım olarak inşa edilecek tesisin öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 22 milyar olacak. Yatırımın süresi ise başlangıç tarihi olan 30 Ekim 2019’dan itibaren 13 yıl olacak. Yerli otomobil üretim tesisinde 300’ü nitelikli 4 bin 323 kişi istihdam edilecek.

Yerli Otomobil Nerede Üretilecek

Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi (TEKNOSAB), Türkiye’nin ‘Mega Endüstri Bölgeleri’ projesinin öncüsü olacak. TEKNOSAB, yeni sanayi devriminin sembolü olarak Bursa’da 25 milyar dolarlık yatırım öngörüsü ve 40 milyar dolarlık ihracat hedefiyle hayata geçiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yakından takip ettiği ve övgüyle bahsettiği projede, altyapı çalışmaları 8 farklı etapta sürüyor. TEKNOSAB, toplamda 8,5 milyon metrekarelik bir alanda hayata geçiyor. Türkiye’nin 2023’e damga vuracak projeleri arasında yer alan yerli otomotiv ise Bursa’da üretilecek. Konsorsiyumun yerli otomotivi üretmesi için en uygun alan Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi (TEKNOSAB) olarak görülüyor.

Öte yandan, 22 milyar lira yatırım planlanan yıllık 175 adet kapasiteli 5 bin civarında kişinin çalışacağı yerli otomobilin yanı sıra bir çok uluslararası otomotiv üreticisinin de yüksek teknolojili otomobil üretimi için TEKNOSAB’ın kapısını çalması bekleniyor.

Yerli Otomobilin Özellikleri

Ağırlık dağılımı için bataryası tabana yerleştirilen otomobilde, yol tutuşu güçlendirildi. Ön ve arkadaki elektrik motorlarıyla Türkiye’nin otomobilinin 4×4 sistemine sahip olacak. Çekiş sistemi ve yerden yüksek yapısıyla elektrikli SUV arazi koçullarında da rahatlıkla ilerleyebilecek. Otomobilin yan görünüşüne bakıldığında modern ve şık hatları da dikkat çekiyor. Boyutları ve mücadele ettiği sınıfı dikkate alındığında 5 kişi için rahat bir yolculuk sunacak otomobilin bagaj hacmi ise 500 lt. Yerli otomobilin dolu bataryayla menzili 500 km’ye civarında olacak.

Yerli Otomobilin İç Dizaynı
Yerli Otomobilin İç Dizaynı

Yeri otomobilin Osmangazi Köprüsü üzerinde paylaşılan görüntülerinde Otomobilin direksiyon simidinde dikkat çeken TG harfleri, TOGG’nun kısaltmasını çağrıştırıyor. Otomobilin iç tasarım detayları arasında, kokpiti boydan boya sarmalayan geniş ekran hoç ve işlevsel duruyor. Sürücü ve yolcuların ihtiyaç duyabileceği bilgilerin gösterileceği ekran,tasarımına son derece modern.

Yerli Otomobil Canlı Yayın

27.12.2019 / Bilişim Vadisi’nin Resmi Açılış Töreni& Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu
Yeniliğe Yolculuk Buluşması Frekans Bilgisi:

HD
TÜRKSAT 3A
D/L:11155 MHz
S/R: 4444
FEC: 5/6
POL: Yatay
DVbs-2
8psk.

Yerli Otomobilin ilk Görüntüleri


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar