Gebze İzmit Otoyolu Törenle Hizmete Açıldı

Gebze İzmit Otoyolu Törenle Hizmete Açıldı
Gebze İzmit Otoyolu Törenle Hizmete Açıldı

Kuzey Marmara Otoyolu 5. Kesim, 19 Eylül Cumartesi günü yapılan törenle hizmete açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferan ile katıldığı törende Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, milletvekilleri, kamu kurumlarının ve yüklenici firmaların temsilcileri hazır bulundu.


Konuşmasına Gebze-İzmit Otoyolu’nun ülkemize hayırlı olmasını dileyerek başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kuzey Marmara Otoyolu İstanbul’un batısındaki en uç noktasından başlayıp Kocaeli ve Sakarya’ya kadar uzanan büyük bir projedir. Otoyolumuzun inşaatı biten kesimlerini 2016’dan buyana peyderpey açıyoruz. Bu bölüm dahi tek başına iftihar verici bir eserdir.” dedi.

Gebze-İzmit Otoyolu’nun dört gidiş dört geliş şerit genişliği ile aynı zamanda İstanbul-Ankara güzergahının en sıkışık kesiminin rahatlatacağını belirten Erdoğan, bayram tatili gibi dönemlerde araç trafiklerinin tarihi karışacağını sözlerine ekledi. Erdoğan, “Bu güzergahın yıllık katkısı vakitten 270 milyon lira akaryakıttan 317 milyon lira emisyon salınımın azaltmasında 8 milyon olmak üzere 595 milyon lirayı bulacaktır.” diye konuştu.

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da, uluslararası yol güzergahındaki İstanbul ve Marmara Bölgesi’nin trafik yükünün azaltılmasının hedeflendiği 400 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu’nun 57,4 kilometrelik Gebze-İzmit etabını hizmete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

“Ülkemizde trafiğin en yoğun olduğu Marmara Bölgesi’nde inşa edilen Kuzey Marmara Otoyolu, daha önce açılan etaplarıyla İstanbul ve mevcut boğaz köprülerindeki trafiğin yoğunluğunu azaltmayı başardı” vurgusunda bulunan Karaismailoğlu, “Araçların şehir içine girmeden, yüksek standartlı, kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir yol ile transit geçiş sağlanmıştır. 57,4 kilometrelik Gebze-İzmit etabının da trafiğe açılmasıyla İstanbul ile Kocaeli arasında yük trafik hacmine sahip TEM Otoyolu ve D-100’e alternatif, emniyetli ve konforlu yeni bir ulaşım koridoru oluşturmuş oluyoruz.” dedi.

Kuzey Marmara Otoyolu’nun sadece bir otoyol değil demir yolu ve ulaşım modlarını da bağlayan bir lojistik koridor olduğunu belirten Karaismaloğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde hayata geçirdikleri her bir projenin Türkiye’yi dünyanın en büyük ekonomileri arasında olma hedefine bir adım daha yaklaştırdığını aktardı.

Bu projelere desteği için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şükranlarını sunan Karaismailoğlu, Erdoğan’ın güçlü liderliğinde, milli ekonomi hedeflerine ulaşılması yolunda nice projeler gerçekleştirmek için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canlı bağlantıyla takip ettiği törende Bakan Karaismaloğlu, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ve beraberindekiler etabın açılış kurdelesini kesti. Açılış töreninin ardından Bakan Karaismaloğlu otoyolda araç kullandı.

Kuzey Marmara Otoyolu; 1915 Çanakkale Köprüsü’nü de kapsayan Malkara-Çanakkale kesiminde yapım çalışmalarına başlanan Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu ve İstanbul-İzmir Otoyolu ile birleşerek Kuzey Marmara Bölgesi ile Güney Marmara Bölgesi’ni, Batı Anadolu Bölgesi’ndeki ulaşım sistemine entegre edecek.

Ulusal ve uluslararası kara ulaşımı ve nakliye araçları için kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir transit geçiş imkanı sunan otoyol, İstanbul’un şehir içindeki ve mevcut boğaz köprülerindeki trafik yoğunluğunun azaltılmasına katkı sağlayacak.

İstanbul yönünden Kuzey Marmara Otoyolu’nu kullanarak gelen araçlar Çayırköy mevkiinde İzmit’e ve İzmit-Kandıra Devlet Yolu’na, mevcut TEM Otoyolu’nun Kandıra ve Doğu İzmit Kavşakları arasında TEM İstanbul-Ankara Otoyolu’na bağlanabilecekler.sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar