Hava Savunma Füze Sistemi Olan HİSAR-A+ Kullanıcı Eğitimleri Tamamlandı

hava savunma fuze sistemi olan hisar a kullanici egitimleri tamamlandi
hava savunma fuze sistemi olan hisar a kullanici egitimleri tamamlandi

ASELSAN ana yükleniciliğinde geliştirilen ve Türkiye’nin ilk milli ve yerli hava savunma füze sistemi olan HİSAR A+’ın kullanıcı eğitimleri tamamlandı.

Türkiye’nin katmanlı hava savunmasında önemli görevler üstlenecek olan HİSAR A+ sistemlerinin kullanıcı eğitimleri, Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı) temsilcilerinin katılımıyla ASELSAN’da yüksek kursiyer memnuniyetiyle tamamlandı. Eğitimlerde ASELSAN ve projede yer alan çeşitli alt yüklenici firmaların uzman eğitmen personeli görev aldı. Pandemi koşulları nedeniyle gruplar halinde gerçekleştirilen ve yaklaşık altı ay süren eğitimlerde sistemlerin hem Operatör Eğitici Eğitimleri hem de Bakım Onarım Eğitici Eğitimleri tamamlandı.

Eğitimlerin sonunda tüm katılımcılar, sistemlerin tüm imkân ve kabiliyetlerinin K.K.K.lığı’nın genel ve taktik gereksinimine uygun olarak en verimli düzeyde kullanımını sağlayacak bilgi ve beceriyi kazanarak ASELSAN tesislerinden ayrıldı. Simülatörler yardımıyla,
taktik sahada karşılaşılması muhtemel durumlara yönelik senaryoların kolaylıkla oluşturulması ve uygulanması gerçekleştirildi. Gerçek füze, uçak veya helikopter kullanılmadan simülatörler ve eğitim füzeleri vasıtasıyla farklı senaryolarda denemeler yapılarak
kullanıcı personelin, sahada karşılaşabileceği muhtemel durumlara karşı hazır olmaları sağlandı. Gerçek atış senaryolarının bire bir uygulanabildiği bu eğitim programı neticesinde maliyet etkin bir eğitim faaliyeti gerçekleştirildi.

HİSAR A+ Projesi kapsamında 11 Aralık 2020 tarihinde Aksaray atış alanında icra edilen kabul atışlı testi başarıyla tamamlandı ve yüksek hızlı hedef uçak, uzak menzilde başarıyla imha edildi. 18 Şubat 2021 tarihinde kabul faaliyetleri tamamlanan sistemler kullanıcı birliğe teslim edildi ve eğitim alan personel ile birlikte görevlerine başladı.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar