Alstom Bombardier Konsorsiyumu Maya Demiryolu Projesinin Trenlerini Üretecek

maya demiryolu

Alstom Transport Mexico, Bombardier Transportation México, Gami Ingeniería e instalaciones ve Construcciones Urales Procesos Industriales’tan oluşan konsorsiyum, ülkede sürdürülebilir hareketliliği dönüştürmeye yönelik büyük ölçekli bir şehirlerarası demiryolu projesi olan Meksika’nın Maya demiryolu projesi için tren üretecek. Sözleşmenin toplam değeri yaklaşık 1,3 milyar Euro’dur (31 milyar ABD Dolarının üzerinde). Alstom-Bombardier’in payı yaklaşık 1 milyar Euro’dur.

Kazanan teklif, teknik komitesinin konsorsiyumun operasyonel, teknik ve ekonomik tekliflerini onaylamasının ardından Ulusal Turizmi Teşvik Fonu (Fonatur) tarafından 26 Mayıs’ta açıklandı. Fonatur’un kazanan konsorsiyumu seçme kararını belirleyen faktörler maliyet, entegrasyon derecesi, teslimat süreleri ve tasarım teklifleriydi.

“Meksika’da inşa edilen, Meksika için bir tren olan Tren Maya’nın yanı sıra tam sinyalizasyon sistemini tedarik etmek üzere seçilmekten dolayı son derece gururluyuz. Üç tip trenin tasarımı – Xiinbal, Janal ve P’tal – Meksika’ya özeldir ve görkemli jaguarın hatlarının, hızının ve güzelliğinin tren için ilham verici unsurlar olduğu Maya kültüründen ilham almıştır. Alstom México Genel Müdürü Maite Ramos, Tren Maya’nın üretimi, sözleşmenin imzalanmasından sonra Meksika işçisiyle hemen başlayacak” dedi.

Alstom-Bombardier liderliğindeki konsorsiyum, 42 X’trapolis treninin tasarımı, üretimi ve devreye alınmasından ve ayrıca ETCS onboard teknolojisinin tasarımı, tedariki ve kurulumu dahil olmak üzere tam sinyalizasyon sisteminden ve 1.500 km’den fazla yol kenarı ekipmanından sorumlu olacak. ETCS, kilitleme, trafik yönetimi ve telekomünikasyon sistemleri dahil, Alstom portföyünün tamamından yararlanarak. Ayrıca konsorsiyum, bakım atölyeleri ve garajların inşasından ve sistem ekipmanlarının satış sonrası hizmetlerinden sorumludur.

maya demiryolu

Alstom’un Tren Maya için yeni X’trapolis modeli, değerlerini zaten kanıtlamış trenlere dayalı, uzun vadede güncel, rekabetçi ve güvenilir bir tren üretmek için grubun üretim ve mühendislik potansiyelinden yararlanacak. X’trapolis treni, modüler bir iç mekana sahip sağlam bir platformdur – tüm konfigürasyonlar aynı hafif gövdeden mümkündür. Dünyada şimdiye kadar 5500 X’trapolis arabası sipariş edildi. Bu tren aynı zamanda eski Bombardier’in katkılarını ve uzmanlığını kullanacak, en göze çarpanı ise maksimum 176 km/sa hız için tasarlanmış hafif Flexx Eco bojisi olacak. Aynı boji modelinden bugüne kadar Suudi Arabistan, İsveç, Norveç, Almanya ve özellikle Birleşik Krallık’ta 8.300’den fazla ünite sipariş edildi veya teslim edildi.

Konsorsiyum, X’trapolis’i üç farklı konfigürasyonda sunacak: ilki esnek ve konforlu standart hizmet kurulumunda (Xiinbal); restoran arabalarına öncelik veren ikinci sırada (Janal); ve uzun mesafeli travers konfigürasyonunda sonuncusu (P’atal). Tüm versiyonlar, yolculara koltuklarında geniş bir diz mesafesi ve hareket etmek için bolca alan sunar. Yolcular, Alstom’un şehirlerarası treni Coradia’dan ödünç alınan tavan rafları ve her vagonda dikey raflar ile bagajlarını saklamak için fazlasıyla yeterli alana sahip olacak. Zemin boyunca düz olduğu için hareket kabiliyeti kısıtlı yolcular tam hareket özgürlüğüne sahip olacaklardır. X’Trapolis’te yolcular, Maya bölgesinin nefes kesici manzarasına bakan yüksek performanslı HVAC ve geniş pencerelerden faydalanacak.

Tren Maya map
Tren Maya map

Alstom, dünyanın hizmette olan raylı sistemlerinin %70’ini ve dünya çapında 18.000 kilometrelik yolu temsil eden ve bakım maliyeti tasarrufu, güvenlik, güvenilirlik, dakiklik ve trafik kapasitesi açısından önemli avantajlar sağlayan, gemi içi ve yol kenarı ETCS ekipmanlarının ana tedarikçisidir.

Tren Maya, ülkenin güneydoğusunu Yucatán Yarımadası ile geliştirmeyi ve bağlamayı amaçlayan 1.525 kilometrelik kapsamlı bir hareketlilik projesidir ve Meksika’nın bu bölgesinde hareketlilik ve ekonomik büyüme için büyük bir destek olacaktır. Genel olarak proje, toplum için önemli bir ekonomik kalkınma yaratacak olan 4.500 doğrudan ve 7.500 dolaylı iş yaratacaktır. Alstom, 42 treni Ciudad Sahagún Hidalgo tesisinde üretecek.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar