Son Dakika: SSK, Bağ-Kur Emeklisi ve Memur Zam Oranı Belli Oldu

son dakika memur ve emeklinin zam orani belli oldu
son dakika memur ve emeklinin zam orani belli oldu

Milyonlarca emekli ve memurun merakla beklediği Haziran ayı ve yıllık enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklandı. Böylece memur, sözleşmeli personel ve emeklinin alacağı zam oranları da belli oldu.

Enflasyon rakamı hem emeklileri hem memurları hem de sosyal yardım alanları ilgilendiriyor. Çünkü yılın ikinci zammı bu enflasyon rakamlarına göre yapılıyor. TÜİK’in enflasyon rakamını açıklamasıyla birlikte emekli ve memurların alacağı zam oranı belli oldu. Enflasyon haziran ayında yüzde 1,94 olarak gerçekleşti. Yıllık enflasyon ise 17,53 oldu. 6 aylık enflasyon yüzde 8,45 olarak belirlendi.

Yeni Zam Oranı Belli Oldu

Yeni rakamın açıklanmasıyla birlikte 13 milyon emeklinin maaşı arttı. 3,5 milyon memura yeni maaş geldi. Kıdem tazminatı tavanı yükseldi. Yaşlılık aylığı arttı. Evde bakım maaşı yenilendi. Engelli maaşı arttı. İşçi emeklileri temmuz ayından yüzde 8 ,45 oranında zam alacak.

Memurlar temmuz ayında maaşlarına yüzde 5,45 enflasyon farkı alacak. Memur emekli maaşlarına 5.45 oranında zam yapılacak.

En Düşük Memur ve Emekli Maaşı

En düşük memur maaşı yeni zamla birlikte 4 bin 330 lira oldu. En düşük Bağ-kur esnaf emekli maaşı 2 bin 350 lira oldu. En düşük Bağ- kur tarım emekli maaşı bin 860 lira oldu. En düşük SSK emekli maaşı 2 bin 624 lira oldu.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar