AFAD Acil Uygulaması İstanbul Deprem Tatbikatı İçin Hazır

AFAD Acil Uygulamasi Istanbul Deprem Tatbikati Icin Hazir
AFAD Acil Uygulaması İstanbul Deprem Tatbikatı İçin Hazır

Vatandaşların afet öncesinde, afet anında ve afet sonrasındaki ihtiyaçlarını tek uygulamada karşılamak amacıyla AFAD Acil mobil uygulaması geliştirildi. Tüm IOS ve Android kullanıcılarının yararlanabileceği uygulama, App Store ve Google Play uygulama mağazalarından indirilebiliyor.

Afet durumlarında daha fazla can kurtarmak ve daha çok vatandaşımıza ulaşmak amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen AFAD Acil mobil uygulaması, yerli ve milli bir yazılım olarak öne çıkıyor. Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olan AFAD Acil mobil uygulamasında, tek tuşla acil çağrı, en yakın toplanma alanı ve afet eğitim videoları gibi özelliklere ulaşmak son derece kolay.

Uygulamanın kullanılabilmesi için AFAD Acil uygulamasının telefona indirilmesinin ardından, telefon numarasının girilmesi gerekiyor. Kısa mesaj ile gelen şifrenin girilmesi ve telefon numarasının doğrulanmasının ardından uygulama, TC kimlik numarasının girilmesi ve konum yetkisinin verilmesiyle aktif hale geliyor.

Tek Tuşla Acil Çağrı

Bilindiği gibi, depremler başta olmak üzere afetlerde karşılaşılan en büyük sorunlarından biri iletişimin kesilmesidir. AFAD Acil mobil uygulamasının Tek Tuşla Acil Çağrı fonksiyonu, bu sorunu ortadan kaldırıyor. Acil çağrı görüşmesinin internet üzerinden yapılabilmesine, konum servisleri ile arayan kişinin bulunduğu noktanın tespit edilmesine olanak sağlayan uygulama sayesinde GSM hatlarında oluşabilecek yoğunluğun önüne geçilmesi hedefleniyor.

Afet bölgelerindeki AFAD Acil kullanıcıları, tek tuşla 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ulaşarak durumlarını bildirebiliyor, yardım taleplerini iletebiliyor. Ayrıca afet anında sesli görüşme imkânı olmayan vatandaşlarımız ise uygulama içindeki hazır mesajları kullanarak mesaj yoluyla da iletişim kurabiliyor.

En Yakın Toplanma Alanı

Toplama alanları olası bir afet anında vatandaşlarımızın öncelikli olarak toplanacağı alanlardır. Afetin ilk saatlerinde vatandaşlarımızın, tehlike ve risklerden uzak güvenli bir şekilde bir araya gelebilecekleri toplanma alanları, AFAD Acil mobil uygulamasının ana ekranında bulunan harita üzerinde gösterilmektedir. Vatandaşlarımız uygulama üzerinden kendilerine en yakın toplanma alanını bularak, bu noktaya yol tarifi alarak ulaşabileceklerdir.

İstanbul Tahliye Yerleştirme ve Barınma Tatbikatı

Deprem tatbikatı 20 Mayıs’ta, AFAD tarafından geliştirilen AFAD-RED sisteminde üretilen senaryo gereği, Adalar merkezli, büyüklüğü 7,5 olan ve İstanbul genelindeki 39 ilçenin tamamını farklı düzeyde etkileyen bir deprem senaryosu üzerinden gerçekleştirilecek.

Tatbikat, Kağıthane ilçesi merkez olmak üzere 18 farklı noktada icra edilecek. 24 ilden 13 afet grubu, yerel destek ekipleri, AFAD gönüllüleri ve sivil toplum kuruluşlarından toplam 3 bin 704 personel ve 239 aracın katılımı planlanıyor.

Afyonkarahisar, Manisa, Düzce, Bursa, Kocaeli, Balıkesir, Sakarya, İzmir, Bolu, Çankırı, Yalova, Tekirdağ, Adana, Samsun, Diyarbakır, Van, Elazığ, Ankara, Erzurum, Kastamonu, Bilecik ve Muş illerinden de farklı düzey ve kapasitede katılım sağlanacak.

2022 Afet Tatbikat Yılı kapsamında gerçekleştirilecek tatbikatta, olası bir deprem durumunda ortaya çıkacak önemli konulardan tahliye, yerleştirme ve barınma başta olmak üzere çok sayıda senaryo test edilecek.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar