Grammy Ödüllü İlk Türk Opera Sanatçısı Bülent Bezdüz Kimdir, Kaç Yaşında ve Nereli?

Grammy Odullu Ilk Turk Opera Sanatcisi Bulent Bezduz Kimdir Kac Yasinda ve Nereli
Grammy Ödüllü İlk Türk Opera Sanatçısı Bülent Bezdüz Kimdir, Kaç Yaşında ve Nereli

Mersin Devlet Opera ve Balesi baş solistlerinden Tenor Bülent Bezdüz, dünya’nın en önemli müzik ödüllerinden biri olan Grammy’de, tam 3 tane ödül alarak Türkiye adına bir ilke imza atan opera sanatçımız oldu.

Bülent Bezdüz Kimdir, Kaç Yaşında ve Nereli?

Mersin Devlet Opera ve Balesi baş solistlerinden olan sanatçı, solistlik kariyerini Avrupa ülkelerinde sürdürmektedir. 2001’de Londra Senfoni Orkestrası eşliğinde ‘Les Troyens’ ve 2006’da Verdi’nin ‘Falstaff operası kaydı ile olmak üzere iki kez ‘En iyi opera kaydı’ kategorisinde Grammy ödülüne layık görülmüştür.

1967 yılında Ankara’da doğdu. On beş yaşında bağlama çalmaya başladı; sistematik bir halk müziği eğitimi gördü. Yüksek öğrenimine Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü’nde devam etti. Okul yıllarında şan eğitimini Polonyalı tenor Roman Werlinski ile sürdürdü. Öğrenciliği sırasında Devlet Çoksesli Korosu’na girdi. 1992’de Devlet Çoksesli Korosu’ndan ayrılıp, Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde korist olarak göreve başladı. 1997 yılında Manchester’daki Avrupa Opera Merkezi’nin daveti ile Manchester’a gitti. 1999’da Fransız Kültür Bakanlığı’nın bursu ile Marsilya C’nipal Sahne Sanatları Okulu’nda profesyonel sahne masterı yaptı ve bu süreç içinde Paris Şan Yarışması’nda ikincilik kazandı.

İlk sahne çalışması, konuk sanatçı olarak devam ettiği Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde Verdi’nin “La Traviata” operasındaki Alfredo canlandırmasıdır. Çardaş Prensi operasıyla 1993’te solistlik kariyeri başladı. 1997 yılında Manchester’daki Avrupa Opera Merkezine devam ederken Mozart´ın Lucio Sillaile’sı ile uluslararası solistlik kariyerine başladı. Bu opera ile İngiltere, İrlanda ve Danimarka’da sahne aldı.

Londra, Dublin, Amsterdam, Köln, Marsilya, Rennes, Nancy ve Lozan şehirlerinde, Teatro Regio di Parma, Teatro Regio di Torino, Portland, Oregon, Teatro Colón de Buenos Aires, opera evlerinde söylediği gibi birçok kez İstanbul Devlet Operası temsillerinde ve Uluslararası Aspendos Opera Festivali’nde yer aldı.

Bezdüz’ün de solist olarak görev aldığı LSO Live adı altında canlı olarak kayıt edilen Berlioz’un Truvalılar operası 2001 yılında 44. Grammy ödüllerinden ikisine ve yine Verdi’nin Falstaff Operası 2006 yılı 48.Grammy ödüllerinden En iyi Opera Kaydı kategorisinde ödüle layık görüldü.

Sanatçı, 2010 yılında ilk defa verilen Andante Klasik Müzik Ödülleri’nde En İyi Opera Yorumcusu (erkek) kategorisinde ödüle değer görüldü. 2012 yılında Semiha Berksoy Opera Vakfı En İyi Erkek Opera sanatçısı ödülü Bezdüz’e verildi.

1993 yılında keman öğretmeni Reyhan Bezdüz ile evlenen Bülent Bezdüz, keman sanatçısı Sesim Bezdüz ile piyanist Doğaç Bezdüz’ün babasıdır.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar