Sıfır Otomobil Fiyatları Yıl Sonuna Kadar Yüzde 20 Zamlanacak

Sifir Otomobil Fiyatlari Yil Sonuna Kadar Yuzde Zamlanacak
Sıfır Otomobil Fiyatları Yıl Sonuna Kadar Yüzde 20 Zamlanacak

Otomobil fiyatlarındaki artış bir türlü durdurulamıyor. Ülkemizde bu zamların ise genelde iki ana sebebi oluyor. Bu sebeplerden birincisi kur artışları ki bunun etkisini Mayıs ayı içerisinde fazlasıyla hissettik. Öyle ki ülkemizdeki en uygun fiyatlı sıfır otomobil modellerinden biri olan Fiat Egea, sadece Mayıs ayı içerisinde 2 defa zamlanmıştı.

Bununla birlikte otomobil fiyatlarının zamlanmasının bir diğer yani ikinci sebebi ise, otomotiv firmalarının sanayi ve lojistik kaynaklı maliyetlerinin artmasıdır. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Dr. Altuğ Erciş tarafından yapılan açıklamaya göre, yıl sonuna kadar sıfır otomobil fiyatlarında %20 civarı bir zammın daha yaşanması kuvvetle muhtemel.

Erciş tarafından yapılan açıklamaya göre, bu muhtemel zammın sebebi artan maliyetlere bağlı olarak üretici enflasyonunun da yukarıları tırmanmaya devam ediyor olması. Bununla birlikte Erciş’in sıfır otomobillerde yıl başından bu yana %20 zam yapıldığını belirtmesi de yapılan açıklamaların gerçekle uyuştuğunu gösteriyor.

Çünkü Ocak ayı içerisinde 245.000-TL seviyesinde olan Fiat Egea’nın şu an 303.000-TL civarı bir fiyata satıldığı düşünüldüğünde, gerçekten yıl başından bu yana sektörde ortalama %20 civarı bir zam yaşandığı anlaşılıyor.

Girdi maliyetleri son bir yılda yüzde 300 artan yedek parça üreticileri de fiyatlara zam yapmaya hazırlanıyor. Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği’nin (OSS) Başkanı Ziya Özalp, “Akaryakıt, elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki artış paralelinde sektördeki şirketlerin giderlerinde geçen yıla oranla yüzde 300’e yakın artış meydana geldiğini dile getirdi.

Bu durumun hem karlılığı hem de yatırımları olumsuz etkilediğini belirten Özalp, “Maliyetlerdeki yükseliş nedeniyle ilerleyen dönemde yedek parça fiyatları da artabilir” diyerek tüketiciye araç bakımlarını geciktirmeden yaptırmaları uyarısında bulundu.

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar