Meydancı Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Meydancı Maaşları 2022

Meydanci Nedir Ne Is Yapar Nasil Olunur Meydanci Maaslari
Meydancı Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur Meydancı Maaşları 2022

Meydancı, ortak kullanım alanlarının fazla olduğu yerlerde genel düzeni sağlayan kişidir. Çalışma alanında görüntü kirliliğine veya hijyen eksikliğine sebep olabilecek sorunları gidermek meydancının görevidir. Temizlik elemanıyla meydancı, birbirine karıştırılmaması gereken iki farklı iş koludur. Meydancılık, görev ve sorumluluklar yönünden daha kapsamlı bir meslektir. Ofis, okul, mağaza, market, klinik, hastane benzeri yerlerin temizlik süreçleriyle temizlik görevlisi ilgilenir. Meydancı ne yapar sorusuna cevap olabilecek süreçlerin gerçekleştirileceği çalışma alanları fabrika, atölye, tesis, otel ve restoranlardır. Meydancı ne demek sorusuna yanıt vermek için meydancının görev ve sorumluluklarından bahsetmek gerekir.

Meydancı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Meydancı görevleri iş yerlerine göre bazı farklılıklar gösterir. Genel olarak meydancılar görev aldığı iş yerinde çeşitli görev ve sorumlulukları üstlenirler. Meydancı ne iş yapar sorusunun cevapları şu şekilde sıralanabilir:

 • Seri üretim yapılan kalabalık yerlerde temizlik personeline destek olmak veya organizasyonu sağlamak,
 • Alanda unutulan kişisel eşyaları sahibine ulaştırmak,
 • Mesleki araç gereçlerin kaybolmasını önlemek,
 • Kaybolan kişisel eşya ve araç gereçleri bulmak,
 • Güvenlik personeliyle koordineli çalışmak; gerekmesi halinde ilgili yere güvenliğin gelmesini sağlamak,
 • Öğle tatilini, yemek ve mola zamanlarını, idarenin yaptığı güncel duyuruları çalışanlara bildirmek,
 • Ziyaretçilerin yönlendirilmesini sağlamak,
 • İş başvurusu veya iş görüşmesi için gelen kişileri ilgili birimlere yönlendirmek,
 • İşe yeni başlayan kişilere iş yerinin departmanlarını tanıtmak,
 • Üst düzey yöneticilerin taleplerine uygun şekilde organizasyon sağlamak,
 • Müfettiş, zabıta, polis memurlarını güler yüzle karşılamak ve onları doğru alanlara yönlendirmek,
 • Çeşitli arızalar sebebiyle çağrılan tamir elemanlarını yönlendirmek,
 • Çalışma sürecinde tamir elemanlarının ihtiyaçlarına yardımcı olmak,
 • Mesai bitiminde makine, cihaz ve fonksiyonel ekipmanların kapalı olduklarını teyit etmek,
 • Afet durumunda işçilerin sakin kalmasına yardımcı olmak ve onları acil çıkış kapılarına yönlendirmek gibi görevler, meydancı görev tanımı içerisinde yer alır.

Meydancı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Eğitim açısından meydancı nasıl olunur sorusuna, görev alınacak kurumun ve bağlı bulunulan sektörün özelliklerine göre farklı cevaplar verilebilir. Meydancılık geniş kapsamlı bir tanıma sahiptir, mesleğin aktif olduğu sektörlerin fazlalığı görev tanımına bağlı olarak alınacak eğitimin özelliklerinde de değişiklik yaratabilmektedir. Sektöre göre çalışanda aranan yeterlilikler değişir. Üretim ortamını bilmek, pozisyona ilişkin yeterli deneyime sahip olmak ve yeni bilgilere hızlı bir şekilde hakim olmak yeterlidir. Turizm faaliyetlerinin yaygınlaşmasıyla sayıları artan oteller, meydancı adaylarında sertifika arayabilir. Resmi eğitim kurumlarında meydancılık eğitimine dair programlar yoktur. Mesleğin kişisel deneyimlerle kavranabilmesi, meydancılık için eğitim programlarının oluşturulmasına yönelik bir ihtiyaç yaratmamıştır. Özel meslek kurslarında verilen meydancılık eğitimi, otel ve konaklama tesislerinde çalışmak isteyenler içindir. Temel düzeyde İngilizce konuşabilmek, diksiyon ve görgü kurallarına uymak otel meydancılığı eğitiminin kazanımlarındandır. Lüks otellerde meydancılık yapmak isteyenler ilk yardım ve yangın söndürme sertifikalarıyla avantaj kazanabilir. Farklı sektörlerdeki birçok işletme açısından meydancı görev tanımı değişir.

Meydancı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Meydancı nasıl olunur diyen bir işçi adayı otelde çalışmak istiyorsa, ilk olarak iletişimsel açıdan yeterlilik göstermesi beklenir. Otellerin birçoğunda temizlik işleri için ayrı personel bulunur. Meydancıya kalan iş genellikle gözlemlemek ve danışmanlık yapmaktır. Otele ilk kez gelenlerin sorularına cevap vermek, gitmek istedikleri bölüme yönlendirmek, yabancı turistlerle anlaşabilmek, acil durumlarda alınması gereken önlemleri bilmek otel meydancısı için temel şartlardır. Fabrika meydancılığı teorik bilgiden çok deneyim gerektirir. Üretim araçlarının toplu halde bulunduğu bir fabrikalarda deneyimli meydancılar aranabilir. Farklı ölçeklerde üretim yapan imalathanelerde deneyim kazanmış adaylar için çeşitli iş imkanları mevcuttur. Meydancı ne kadar maaş alır sorusunun cevapları iş yerinin standartlarına, çalışma saatlerine, iş yüküne ve daha birçok faktöre göre değişiklik gösterecektir. Farklı sektörlerde yapılan işin özelliklerine göre de meydancı maaşları farklılık gösterecektir. Meydancı maaşları deneyim süresine göre de değişebilir. Deneyim süresi arttıkça meydancıların maaş miktarlarında da artış görülebilir.

Meydancı Maaşları 2022

Meydancı poziyonunda çalışanların kariyerlerinde ilerledikçe çalıştıkları pozisyonlar ve aldıkları ortalama maaşlar en düşük 6.010 TL, ortalama 7.510 TL, en yüksek 16.250 TL.

Günceleme: 07/01/2023 18:58

Benzer Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumlar