Eskişehire Gelen Turist Sayısının artışında YHT’nin payı büyükEskişehire Gelen Turist Sayısının artışında YHT’nin payı büyük :Eskişehir’de son 10 yılda yerli ve yabancı turist sayılarında önemli artış oldu. Kente 2000 yılında 62 bin turist giriş yaparken bu rakam 2012 yılı sonu itibariyle 200 bine ulaştı.

Konuyla alakalı İHA’ya açıklamalarda bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Osman Gül, son 10 yılda kenti ziyaret eden turist sayılarında ciddi bir artış olduğunu belirterek, 2000 yılında yerli olarak 60 bin 24, yabancı olarak da 2 bin 70 turistin kente giriş yaptığını, bu rakamların 2012 yılında ise yerli 184 bin 549, yabancı da 10 bin 25 olarak tespit edildiğini bildirdi. Eskişehir’in turizm hareketliliğinin gelişiminde, yapılan tanıtımların ve Yüksek Hızlı Tren’in (YHT) büyük katkısı olduğunu anlatan Gül, “Eskişehir turizminin gelişmesinde başta Eskişehir Valiliği olmak üzere belediyelerin, üniversitelerin, kurum ve kuruluşların büyük katkısı var. Kentteki turist sayısında artış olmasında elbette ki bu Yüksek Hızlı Tren’in çok büyük payı var. Mesela Konya seferleri başladıktan sonra Konya ile Eskişehir’i birçok Konyalı ziyaret etmeye başladı. Bu durum da Eskişehir turizmi açısından çok yararlı oldu. Ayrıca YHT’nin İstanbul seferlerinin de başlamasıyla Eskişehir’i yerli ve yabancı birçok turistin ziyaret etmesini de bekliyoruz” dedi.

Gül, kente kazandırılacak kalıcı eserlerle beraber günü birlik değil de konaklama yapacak turist sayılarının artacağına inandıklarını ifade ederek, 2013 yılında Eskişehir’in Kültür Başkentliği olması nedeniyle geçtiğimiz yıllara göre bu yıl sonunda turist sayıların da önemli artış olacağını da sözlerine ekledi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.